Cukrzyca to choroba, której leczenie wymaga dbałości o zdrowy tryb życia. Dla komfortowego funkcjonowania pacjenta ważna jest nie tylko farmakologia, ale również zdrowa dieta i aktywność fizyczna.
Czym jest cukrzyca i jak się ją leczy?
Cukrzyca jest chorobą metaboliczną, która wiąże się bezpośrednio z nieprawidłowością w procesie wytwarzania insuliny. Niekontrolowana choroba bez odpowiedniej diety, aktywności fizycznej i leczenia farmakologicznego wiąże się z nieprawidłową pracą narządów – prowadzącą nawet do niewydolności. Najczęstsze objawy to nieustanne pragnienie, nagła utrata masy ciała i nadmierna senność. Podstawą leczenia jest prowadzenie dzienniczka cukrowego. Dzięki temu pacjent samodzielnie kontroluje swój stan i jest w stanie reagować w momentach, w których jest to potrzebne. U niektórych chorych możliwe jest leczenie choroby jedynie za pomocą diety. Jednak w większości przypadków niezbędne jest przyjmowanie leków cukrzycowych. Niektórzy pacjenci zmuszeni są też do przyjmowania zastrzyków z insuliną.
Cukrzyca, a zdrowa dieta
Niezwykle ważnym czynnikiem, który warunkuje efektywność leczenia cukrzycy, jest zdrowa dieta. Jej głównym celem jest przede wszystkim redukcja masy ciała. Im mniej tkanki tłuszczowej, tym niższe ciśnienie i poziom cholesterolu. Jak zbilansować dietę, która pozytywnie wpłynie na samopoczucie cukrzyka? Podstawą jest zastąpienie tłuszczy zwierzęcych, roślinnymi. Wszystkie produkty podnoszące poziom cholesterolu powinny zostać wyeliminowane. Kluczowe jest też monitorowanie poziomu węglowodanów, a do komponowania posiłków należy raczej wybierać te nieprzyswajalne. Ważnym terminem, który powinien być znany każdemu pacjentowi chorującemu na cukrzycę, jest indeks glikemiczny. Wskazuje on jak bardzo wzrośnie stężenie glukozy we krwi, po zjedzeniu danego produktu. Powinien on być jak najniższy – dzięki temu możliwe będzie sprawne kontrolowanie wagi ciała.
Dlaczego wysiłek cukrzycy jest ważny w leczeniu cukrzycy?
Osoby chorujące na cukrzycę powinny dbać o regularną aktywność fizyczną. Należy jednak pamiętać o tym, żeby wybrane ćwiczenia były dostosowane do ewentualnych współwystępujących chorób. Dzięki ruchowi – w szczególności na świeżym powietrzu – zmniejszana jest insulinooporność. Tym samym, tkanki stają się bardziej wrażliwe i lepiej reagują na działanie insuliny. Pacjenci, którzy decydują się na intensywną aktywność fizyczną, powinni znajdować się pod stałą kontrolą lekarza, a najlepiej również dietetyka. Najważniejszy jest jednak umiarkowany wysiłek, taki jak regularne spacery, rekreacyjna gra w siatkówkę czy proste ćwiczenia na siłowni. Czasem brak sił i nadmierna senność mogą być przyczyną braku motywacji do podjęcia aktywności. Warto wtedy zastanowić się, czy korzystne dla chorego nie byłoby wsparcie psychologiczne.
Cukrzyca to choroba, której elementem leczenia jest właśnie zdrowy styl życia. Odpowiednio zbilansowana dieta i regularny ruch to czynniki, które mogą być niezastąpionym wsparciem dla leczenia farmakologicznego.