W ciąży bardzo często zwraca się uwagę na dietę, sen, czy unikanie zbytniego przemęczania się, jednak czy tyle samo uwagi poświęca się dbaniu o kręgosłup? Niestety, nie zawsze, a to bardzo ważna kwestia, ponieważ im ciąża jest bardziej zaawansowana, tym istotniejsze jest jego odciążenie.
Odpowiednia pozycja podczas snu
Należy unikać spania na plecach w drugim i w trzecim trymestrze, gdyż może to powodować ucisk macicy na kręgosłup i ważne naczynia krwionośne. Podobnie jest ze spaniem na prawym boku, które może zmniejszyć przepływ krwi. Nie jest to jednak reguła, wiele kobiet śpi w ten sposób w ciąży i nic im nie jest. Najważniejsze, żeby obserwować czy nie powoduje to żadnych niepokojących objawów. Lekarze natomiast zgadzają się co do faktu, że najbezpieczniej jest spać na lewym boku z poduszką między nogami ze zgiętymi kolanami. W takiej pozycji do dziecka dociera więcej substancji odżywczych z krwi matki, a ciężarna zapobiega u siebie powstawaniu żylaków czy obrzęków stóp. Jeżeli kogoś zastanawiało spanie na brzuchu, to również się tego odradza, chyba, że jest się jeszcze w pierwszym trymestrze.
W co warto się zaopatrzyć?
Reklam z produktami dla przyszłych mam jest pełno, ale czemu faktycznie warto poświęcić więcej uwagi? Bez wątpienia wygodne, płaskie buty są jedną z tych rzeczy! Zaleca się zrezygnować z wysokich obcasów, które byłyby tylko dodatkowym obciążeniem dla kręgosłupa, a jeśli sytuacja naprawdę wymaga eleganckiego ubioru, polecamy zabrać ze sobą buty na zmianę. Warto też pamiętać, że w ciąży stopy często puchną tak bardzo, że obuwie trzeba kupować o rozmiar większe.
Dobry stanik to wymagane wsparcie dla piersi, które stają się obrzmiałe, obolałe i bardziej wrażliwe. Tak jak w przypadku butów dobrze jeżeli biustonosz będzie nie tylko wygodny, ale też większy. Ponadto, przydatna okazuje się poduszka w kształcie rogala / banana wcześniej już wspomniana.
Istotne jest też posiadanie wygodnych mebli. Łóżko nie powinno być ani za twarde, ani za miękkie. Podobnie z kanapą i fotelami. Krzesła natomiast mogą być wyposażone w wygodne oparcia.
Jaki rodzaj aktywności fizycznej wybrać na czas ciąży?
Najbezpieczniej jest unikać w ciąży aktywności, które mogą spowodować upadek, takich jak jazda na rowerze czy jazda konno. Wysoce nieodpowiedzialne byłaby także jazda na snowboardzie lub nartach. Zaleca się natomiast częste chodzenie na basen, bowiem pływanie angażuje wiele mięśni, ale ich niepotrzebnie nie przeciąża. Niegroźna dla kobiet w ciąży będzie też gimnastyka z piłką, która rozluźnia mięśnie pracujące w czasie porodu, czy joga byle w lekkim zakresie, np. kocie grzbiety i delikatne skłony. Warto unikać wykonywania ćwiczeń w pozycji leżącej z tego samego powodu, przez który nie powinno się spać na plecach – może dojść do ucisku żył. Na koniec chyba najbardziej oczywiste, czyli spacery. Powinny być powolne. Optymalna częstotliwość to 3 razy w tygodniu przez 15 minut, oczywiście warto więcej jeżeli nie doprowadzi to do przemęczenia.
Nie wiesz jak zadbać o kręgosłup w ciąży? Jest pełno sposobów, które wymagają tylko i wyłącznie delikatnej zmiany kilku nawyków. Unikanie bólu kręgosłupa w ciąży wcale nie musi oznaczać wydawania fortuny na drogie sprzęty, co nie znaczy, że nie są one pomocne. Najważniejsze żeby zweryfikować przed zakupem czy faktycznie produkt nam się przyda.