Zespół cieśni nadgarstka jest chorobą znaną od ponad stu lat, choć po raz pierwszy tak nazwana została w 1939 roku. To dzięki doktorowi George’owi S. Phalantowi wiemy dziś, czym jest zespół cieśni nadgarstka, a jest to choroba powstająca na skutek przeciążenia lub uszkodzenia mięśni, ścięgien i tkanek, które otaczają nadgarstek. Obecnie jest najczęściej spotykaną neuropatią – występuje 100 zachorowań na 100 tysięcy przypadków! Jak sobie z tym poradzić?
Cieśń nadgarstka – objawy
Objawy zespołu cieśni nadgarstka mogą być naprawdę różne, ale przede wszystkim występuje ból dłoni oraz mrowienie i drętwienie palców i całej dłoni. Tym objawom może towarzyszyć również osłabienie siły chwytu i trudność w wykonywaniu precyzyjnych ruchów, które mogą utrudniać codzienne funkcjonowanie i wykonywanie podstawowych czynności, takich jak gotowanie czy pisanie. Te objawy mogą być nasilone w nocy lub podczas dłuższego trzymania przedmiotów. W cięższych przypadkach może dojść nawet do zaburzeń równowagi i trudności z chodzeniem, a w niektórych przypadkach pojawia się również obrzęk. Czasami występują zmiany koloru skóry wokół nadgarstka i palców. Zespół cieśni nadgarstka jest często spowodowany przez chroniczne wysiłki, takie jak praca przy komputerze lub inne czynności wymagające ciągłego używania dłoni. Może być również spowodowany przez uraz, taki jak skręcenie nadgarstka. Jeśli odczuwasz ból lub słabą zdolność chwytu w nadgarstku, to koniecznie zgłoś się do lekarza, który wdroży odpowiednie leczenie. To pozwoli Ci na uniknięcie poważnych powikłań, jakimi mogą być trwałe uszkodzenia nerwów, tkanek, a nawet kości. A to może doprowadzić do trwałej utraty czucia lub sprawności ręki.
Cieśń nadgarstka – rozpoznanie
Istnieje kilka krótkich testów, które mogą Ci pomóc w rozpoznaniu zespołu cieśni nadgarstka.
- Pierwszym z nich jest test Phalena, czyli ortopedy z USA. Polega on na maksymalnym zgięciu nadgarstków i zetknięcie ich grzbietowymi częściami dłoni. To spowoduje ucisk nerwu pośrodkowego, który jest tutaj kluczowy. Postaraj się utrzymać taką pozycję przez jedną lub dwie minuty. Jeśli czujesz mrowienie i drętwienie dłoni, kciuka oraz palca wskazującego i środkowego, to wstępnie rozpoznałeś u siebie zespół cieśni nadgarstka.
- Drugi test nazywany jest odwróconym testem Phalena i polega dokładnie na tym samy, tylko nadgarstki należy zgiąć w takim sposób, aby dłonie były złączone swoją wewnętrzną stroną. I znów, jeśli poczujesz mrowienie i drętwienie palców, to znak, że coś złego dzieje się z Twoimi nadgarstkami i może to być zespół cieśni nadgarstka.
- Kolejną możliwym testem do wykonania jest test Tinela, który polega na delikatnym opukiwaniu opuszkiem palca nadgarstka w miejscu, gdzie biegnie nerw pośrodkowy (jest to sam środek nadgarstka od strony wewnętrznej, zaraz przy rozpoczęciu się dłoni). Przed wykonaniem opukiwania, rękę koniecznie umieść na równej powierzchni, np. na stole. Jeśli czujesz ból, który promieniuje do końców palców, to koniecznie skonsultuj to z lekarzem specjalistą.
Cieśń nadgarstka – leczenie
Leczenie zależy od nasilenia objawów i przyczyny choroby. Możesz zacząć od odpoczynku i nie obciążać zbytnio nadgarstka. Dobrym pomysłem jest robienie zimnych okładów i zażywanie leków przeciwbólowych. Jednak kiedy to nie pomoże, to koniecznie zgłoś się do lekarza. On będzie miał kilka możliwości leczenia, między innymi fizjoterapię i specjalne zastrzyki. Ostatnią możliwą formą leczenia jest operacja, do której dochodzi w bardzo trudnych przypadkach zespołu cieśni nadgarstka.
Jeśli zauważyłeś powyższe objawy u siebie, to koniecznie skontaktuj się z lekarzem specjalistą, który potwierdzi lub zaprzeczy Twoim podejrzeniom. Pamiętaj, że leczenie cieśni nadgarstka koniecznie musi być konsultowane i przeprowadzane przez profesjonalistę! Lekarz indywidualnie dopasuje leczenie do Twojego przypadku i dzięki temu będziesz mieć pewność, że będzie skuteczne!