Doznałeś uszczerbku na zdrowiu w wyniku nieszczęśliwego wypadku? Masz prawo do odszkodowania oraz innych świadczeń. Co trzeba zrobić, aby je uzyskać? Podpowiadamy.
Z jakiej polisy można otrzymać świadczenia?
Świadczenia za uszczerbek na zdrowiu można otrzymać z własnej polisy lub z polisy OC sprawcy – oczywiście wszystko zależy od sytuacji. W przypadku polis, które są określane jako NNW (następstw nieszczęśliwych wypadków) to wysokość świadczeń jest z góry określona w ogólnych warunkach ubezpieczenia. Chodzi tutaj o sumę ubezpieczenia, która to stanowi górną granicę wysokości odszkodowania.
Jeśli uległeś wypadkowi z winy kogoś innego, to o odszkodowanie możesz wnioskować z jego polisy OC – jeśli sprawca wypadku posiadał ważne ubezpieczenie OC.
Odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu – co to jest i co obejmuje?
Odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu ma na celu rekompensatę za uszkodzenie ciała. Odszkodowanie jest najczęściej przyznawane za takiego rodzaju urazy jak: złamania kości, rany, oparzenia.
Szkoda na osobie to nie tylko urazy widoczne gołym okiem. To także zmiany, które są często określanie rozstrojem organizmu, np. zaburzenia psychiczne, poczucie izolacji społecznej, zakłócenie pracy układu pokarmowego. Innymi słowy odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu obejmuje szkody poniesione zarówno na zdrowiu fizycznym, jak i psychicznym.
Odszkodowanie to oprócz utraty zdrowia uwzględnia koszty poniesione z uwagi na powstałą szkodę oraz koszty leczenia. W ramach tego świadczenia można uzyskać zwrot kosztów za: leczenie, leki, zabiegi i sprzęt rehabilitacyjny, utratę dochodów, opiekę, dojazd do placówek medycznych, koszty związane z koniecznością przekwalifikowania się – zmiany zawodu.
Jakie dokumenty są potrzebne do uzyskania odszkodowania?
Aby uzyskać odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu warto być w posiadaniu dokumentów, które będą potwierdzać zakres szkody. Istotne są również te dokumenty, które określają to ile trwały dolegliwości, jaki był czas leczenia oraz przebywania na zwolnieniu lekarskim.
Chodzi tutaj zatem o takie dokumenty jak: notatka policyjna lub protokół powypadkowy, wyrok sądu dot. odpowiedzialności za wypadek, karta informacyjna z SOR, wypis ze szpitala, opinie lekarzy, skierowania na leczenie, rachunki za leczenie prywatne, dokumentacja z wizyt u specjalistów.
Ile powinno wynosić odszkodowanie?
Wysokość odszkodowania zależy od wielu czynników. Jest to kwestia ustalana w sposób indywidualny. Warto też wspomnieć, że niekiedy walka o odszkodowanie kończy się dopiero na sali sądowej. Jeśli uważasz, że ubezpieczyciel wypłacił ci za mało, to masz prawo złożyć odwołanie. Każdy wzór odwołania od decyzji ubezpieczyciela uszczerbek na zdrowiu zawiera następujące pola do wypełnienia:
- imię i nazwisko osoby poszkodowanej,
- dane towarzystwa ubezpieczeniowego,
- numer decyzji ubezpieczyciela,
- uzasadnienie odwołania,
- wnioskowaną kwotę odszkodowania.
Niestety osoby poszkodowane zazwyczaj nie otrzymują pełnego odszkodowania albo wszystkich świadczeń, które im się należą. Dlatego też sprawę o odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu warto skonsultować z firmą odszkodowawczą i mieć profesjonalne wsparcie w zakresie dochodzenia odszkodowań.
Artykuł sponsorowany