Połóg to okres intensywnej regeneracji, który trwa zazwyczaj około 6 tygodni po urodzeniu dziecka w sposób naturalny. Co ma wspólnego połóg a ból kręgosłupa? Podobnie jak w ciąży, można wtedy doświadczyć wielu nieprzyjemnych dolegliwości. Jedną z nich jest ból kręgosłupa. Co zrobić, aby się go pozbyć?
Z czego wynika ból kręgosłupa w połogu?
Ból kręgosłupa w połogu może mieć różne przyczyny. Wszystko będzie zależało od danej osoby. Wpływ na pewno będzie miała obecność niektórych hormonów, które mogą potęgować dyskomfort. Dużą rolę odgrywa też zła postawa, jaką często praktykują młode matki, pochylając się nad swoim dzieckiem. Nie można zapominać, że kręgosłup potrzebuje czasu, aby wrócić do odpowiedniego stanu po ciąży. Jeśli poród był niedawno, z pewnością wciąż występuje osłabienie mięśni brzucha czy więzadeł, które może przyczyniać się do bólu pleców.
Jak długo trwa ból pleców w połogu?
Warto zaznaczyć, że ból kręgosłupa po porodzie jest zupełnie normalny. Powinien on ustąpić po końcu okresu połogu, czyli mniej więcej po 8 tygodniach. Jeśli po tym czasie nie zauważymy poprawy, powinniśmy udać się do specjalisty i skonsultować ten problem.
Jak walczyć z bólem?
Na szczęście istnieją proste sposoby, aby walczyć z bólem pleców w połogu. Konieczne będzie poświęcenie dużo czasu na relaks i odpoczynek. Młode mamy nie powinny się przemęczać ani przekraczać granice swoich możliwości. Niezwykle ważne jest, aby dbać o utrzymywanie odpowiedniej postawy. Pomóc w tym może ograniczenie zbyt długiego noszenia dziecka. Można przestawić się na przykład na specjalną chustę, która znacznie ułatwi to zadanie.
Ciąża i połóg to bardzo wymagający czas dla ciała. Pozwólmy sobie na odpowiedni relaks i regenerację, aby szybko wrócić do sił. Monitorujmy nasz stan – jeśli towarzyszą nam bóle kręgosłupa, wykorzystajmy przedstawione sposoby, aby sprawnie się ich pozbyć. Pamiętajmy, żeby dbać o siebie równie mocno co o nowo narodzone dziecko.