Nawet najwięksi znawcy grzybów czasami mogą się pomylić i zebrać grzyba, który nie należy do jadalnych. Ludzie również nie wiedzą, że grzyby jadalne czasami mogą się stać trujące. Jak rozpoznać zatrucie grzybami? Co robić w takim przypadku? Tego wszystkiego dowiesz się z artykułu poniżej!
Jakie grzyby należą do trujących?
Grzyba trującego można poznać po jego budowie, a dokładniej po tym, co znajduje się pod jego kapeluszem. Jeśli skrywa tam blaszki, to grzyb jest trujący. Oczywiście, jak każda zasada, ta również ma swoje wyjątki, a są nimi kurki, kanie jadalne i gąski zielone, które mimo blaszek w kapeluszu, nadal należą do grzybów jadalnych. Te można również łatwo pomylić, np. kurkę z lisówką o pomarańczowym kolorze. Starym sposobem na rozpoznanie grzyba trującego jest przełamanie kapelusza lub trzonka i polizanie czubkiem języka. Według wiejskich legend jeśli poczujesz gorycz, to znaczy, że grzyb jest trujący. Tego sposobu jednak stanowczo nie polecamy, a wręcz odradzamy, ponieważ nawet najmniejsza ilość grzybów trujących w organizmie może mu mocno zaszkodzić! Ta zasada jest również bardzo sprzeczna z rzeczywistością, ponieważ najpopularniejszy grzyb trujący, tzn. muchomor sromotnikowy po polizaniu ma słodki i migdałowy smak!
Grzyby, które należą do niejadalnych: muchomor sromotnikowy, muchomor jadowity, muchomor plamisty, hełmówka obrzeżona, strzępiak ceglasty, lejkówka jadowita, piestrzenica kasztanowata, zasłonak brodaty. Są to najbardziej trujące grzyby, które można spotkać w polskich lasach. Aby uniknąć pomyłki, koniecznie zabierz ze sobą poradnik grzybiarza, który pomoże Ci w odróżnieniu grzyba jadalnego od trującego.
Grzyby trujące – objawy
Podejrzenia zatrucia grzybami powinieneś zacząć od przeanalizowania tego, co jadłeś w przeciągu ostatniej doby. Jeśli nie zauważyłeś i nie pamiętasz nic, co zwróciło Twoją uwagę, a jadłeś coś z grzybami, to możliwe jest zatrucie właśnie nimi. Jak przebiega zatrucie grzybami trującymi? Objawy, które możesz u siebie zauważyć, to przede wszystkim ból brzucha, nudności, wymioty i biegunka. Do nich mogą dołączyć zawroty głowy, ślinotok czy uczucie gorąca. Rozszerzone źrenice również mogą być objawem zatrucia grzybami. Kolejnym charakterystycznym stanem mogą być drżące mięśnie oraz nadmierna potliwość. Jeśli zauważyłeś u siebie pobudzenie ruchowe oraz niepokój wewnętrzny, to również mogą być objawy zatrucia grzybami. Kolejnymi oznakami mogą być silne zmęczenie i znaczne osłabienie organizmu. Możesz również odczuwać wzmożone pragnienie.
Niewiele osób wie, że zatrucie grzybami jadalnymi również jest możliwe. Jak? Najczęściej jest to spowodowane niewłaściwym przechowywaniem i przyrządzaniem tego produktu. Grzyby najczęściej trzyma się w słoikach, a kiedy nie mają dostępu do powietrza, to wytwarzają neurynę, która jest substancją toksyczną. Objawy zatrucia mogą się również pojawić gdy są źle przyrządzone, np. surowe czy wielokrotnie zamrażane.
Zatrucie grzybami – co robić?
Kiedy jesteśmy pewni, że w organizmie nastąpiło zatrucie grzybami, to konieczne jest wywołanie wymiotów u osoby poszkodowanej. To pomoże pozbyć się resztek trujących grzybów. Należy zabezpieczyć wymioty, żeby szpital mógł wykonać odpowiednie testy i badania. Każde leczenie zatrucia grzybami powinno odbywać się w szpitalu, ponieważ mogą nastąpić poważne powikłania. Nie należy leczyć zatrucia samodzielnie w domu, ponieważ może mieć to katastrofalne skutki!
Zatrucie grzybami może być bardzo niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia człowieka. Najbardziej narażone są dzieci, których młode organizmy nie trawią białka zawartego w grzybach. Zatruć się można również grzybami jadalnymi, które są źle przechowywane lub przyrządzane. Jeśli zauważysz objawy zatrucia, to konieczna będzie pomoc medyczna. W takim przypadku nigdy nie zwlekaj!