Kiedy myślimy o sposobie, w jaki nasza skóra naturalnie się starzeje, jednym ze słów, które często się pojawia jest „kolagen”. Ale czym on dokładnie jest?
Kolagen jest białkiem, które występuje naturalnie u wszystkich zwierząt i ludzi, stanowiąc około jednej trzeciej całkowitej ilości białka w organizmie – co czyni go jednym z najczęściej występujących form białek w organizmie. Kolagen jednak to nie tylko klucz do jędrniejszej i lepiej wyglądającej skóry. Ma on również wiele innych ważnych zastosowań w całym organizmie. Ścięgna, dziąsła – zdecydowana większość miękkich oraz twardych tkanek w Twoim ciele składa się głównie z białka kolagenowego. Znajduje się on również w kościach, skórze i więzadłach, a także w naczyniach krwionośnych, rogówce i zębach. Choć jest on znany przede wszystkim z tego, że nadaje strukturę skórze, jest również niezbędny w procesie krzepnięcia krwi. Istnieją cztery główne rodzaje kolagenu, które wspierają wiele systemów w organizmie, ale wraz z wiekiem nie tylko produkujemy go mniej, ale także jego gorszą jakość. Staje się to bardziej widoczne na skórze, ale jest to również widoczne w inny sposób, na przykład fakt, że chrząstki w naszych kościach zaczynają słabnąć. Po ukończeniu 20 roku życia, w każdym kolejnym roku produkujesz około 1% mniej kolagenu w swojej skórze. Oznacza to, że od tego momentu Twoja skóra staje się cieńsza i bardziej podatna na powstawanie zmarszczek.
Jak działa kolagen?
Mechanizmy biologiczne nie są jeszcze znane, ale badacze twierdzą, że zdolność kolagenu do zwalczania zmarszczek może wynikać z jego rozdrobnienia na małe łańcuchy peptydów i aminokwasów. Rozkładany w Twoim układzie pokarmowym kolagen dzieli się fragmenty aminokwasów i peptydów, które są wchłaniane do krwiobiegu. Następnie, w naturalnych sposób uruchamiana jest produkcja kolagenu w organizmie w obrębie skóry. Warto zauważyć, że kolagen działa jak swego rodzaju sprężyste rusztowanie dla skóry – trzyma ją razem, nadaje jej strukturę i pozwala odbić się po urazie. Kolagen ma również wpływ na zdrowie skóry głowy, pomagając włosom rosnąć silnym i gęstym oraz zapobiegając rozdwajaniu się i łuszczeniu paznokci. Z chemicznego punktu widzenia, kolagen składa się z mocnych pasm aminokwasów, które są ściśle związane ze sobą w łańcuch przypominający linę. Te silne łańcuchy nadają młodej, zdrowej skórze sprężystość i pulchność. Niemowlęta, dzieci i nastolatki produkują kolagen w szybkim tempie, w miarę jak rosną. To jeden z powodów, dla których ich skóra jest tak gładka i pozbawiona zmarszczek. Niestety, wraz z wiekiem nasz organizm powoli produkuje coraz mniej kolagenu, czego efektem są widoczne oznaki chronologicznego starzenia się – są to zmarszczki, zwiotczała skóra, przerzedzone włosy i słabe, łamliwe paznokcie.
Artykuł sponsorowany