Logopeda to dość popularny zawód, o którym słyszała zapewne większość naszego społeczeństwa. Ze specjalistami zajmującymi się wadami wymowy, a także ogólnie rozumianą komunikacją można spotkać się nie tylko w publicznych lub prywatnych przychodniach, lecz także, chociażby w szkołach, przedszkolach czy świetlicach. W takich miejscach logopedzi pracują z najmłodszymi członkami społeczeństwa, by pomóc im w poprawnej komunikacji nie tylko z dorosłymi, lecz także z rodzicami. Jest to ważna, aczkolwiek często niedoceniana praca, z której istotności wiele osób nie zdaje sobie sprawy.
Logopeda a neurologopeda
Jak w wielu innych zawodach, w tym również wykształciły się konkretne specjalizacje – logopedia i neurologopedia. Logopeda pomaga dzieciom i młodzieży z różnymi zaburzeniami wymowy. Ponadto pomaga on w przełamaniu wszelkich barier komunikacyjnych, jakie powstały u dziecka w wyniku wielu różnych dziedzin. Posiada on gruntowną wiedzę z zakresu różnych dziedzin, takich jak psychologia, medycyna czy pedagogika. Neurologopeda posiada podobne kwalifikacje do logopedy, z tym że różnią się ich zakresy działania. Jak sama nazwa specjalizacji wskazuje, neurologopeda zajmuje się diagnozą oraz terapią zaburzeń mowy i komunikacji pochodzenia neurologicznego.
Gdzie szukać pomocy?
Istotne jest, by wiedzieć, gdzie szukać pomocy, gdy zauważa się jakiekolwiek wady wymowy. Już u kilkumiesięcznego dziecka może pojawić się problem z gaworzeniem, dlatego warto być przygotowanym. Jedną z możliwości szukania pomocy są strony internetowe różnych centrów medycznych, na przykład https://zdrowyprofil.pl/. Dzięki nim możecie szybko znaleźć kontakt do specjalisty i umówić się na wizytę. Internet jest skarbnicą wiedzy. Warto z tego korzystać.
W czym mogą pomóc logopeda i neurologopeda?
Choć w pierwszym momencie może wydawać się, że logopeda i neurologopeda mogą pomóc jedynie w kilku konkretnych sytuacjach, nie do końca tak jest. Zakres prac tych specjalistów jest o wiele większy, niż mogłoby się zdawać. Logopeda może pomóc w sytuacjach, gdy:
- Noworodek, zazwyczaj wcześniak, ma nieprawidłowy odruch ssania;
- Sześciomiesięczne dziecko nie gaworzy,
- Mowa u kilkulatka rozwija się wolniej niż u jego rówieśników,
- Dana osoba ma problemy ze słuchem.
- Kilkulatek nie potrafi wymówić głoski „r”, zamienia głoski dźwięczne na bezdźwięczne (np. d na t) czy posiada bardzo ubogie słownictwo.
Neurologopeda zaś zajmuje się przypadkami, gdy:
- Zdiagnozowano u danej osoby zaburzenia ze spektrum autyzmu lub zespołu Aspergera,
- Dziecko cechuje zaburzenie psychoruchowe,
- Kilkulatek nadmiernie ślini się, nie zamyka buzi, nie oddycha przez nos.
Warto pamiętać, że przed wizytą u specjalisty, powinno się przygotować pełną dokumentację dziecka, dzięki której lekarz będzie mógł ocenić, co mogło być ewentualnym powodem takiego, a nie innego zachowania pacjenta.
Logopeda – specjalista, do którego warto się udać
Jeśli u dziecka pojawiają się jakiekolwiek problemy z wymową, nie powinno się zwlekać. Same nie znikną. Im szybciej rodzic zdecyduje się na wizytę u specjalisty, tym łatwiej będzie dziecku funkcjonować w społeczeństwie w przyszłości.
Artykuł sponsorowany