Od dnia 1 grudnia 2018 roku, zwolnienia lekarskie są w Polsce wystawiane w formie elektronicznej jako e-ZLA. Dokumentacja medyczna w takiej postaci znacząco oszczędza czas pacjentów i lekarzy, ponieważ pozwala na automatyczne przekazanie e-zwolnienia wystawionego przez specjalistę do pracodawcy oraz ZUS. Dodatkowym ułatwieniem jest fakt, że formalności te można załatwić nawet bez wychodzenia z domu. Ma to szczególne znaczenie dla pacjentów znajdujących się w stanie, który uniemożliwia im opuszczenie mieszkania czy nawet wstanie z łóżka.
Zwolnienie w formie elektronicznej
W przypadku standardowej wizyty w centrum medycznym czy przychodni, specjalista wystawia e-ZLA na podstawie danych osobowych i numeru PESEL pacjenta. Tak przygotowany dokument elektroniczny jest następnie automatycznie przesyłany pracodawcy, dlatego pracownik nie musi go osobiście dostarczać. W większości sytuacji postępowanie związane z e-zwolnieniem ogranicza się do tych działań, jednak w wyjątkowych przypadkach lekarz może wydrukować tradycyjny dokument papierowy na prośbę pacjenta. E-ZLA da się uzyskać również w przypadku skorzystania z e-wizyty. Dostępność takiej usługi w ramach obsługi telemedycznej przez długi czas pozostawała dość niejasna, co wynikało ze specyficznych regulacji prawnych. Wiele ułatwień pod tym względem pojawiło się dopiero przy okazji pandemii koronawirusa. Zdalne wystawianie e-zwolnieni okazało się wygodnym rozwiązaniem, umożliwiającym pozostanie w domu osobom z podejrzeniem COVID-19.
E-zwolnienie poprzez e-wizytę
Obecnie elektroniczne zwolnienie lekarskie e-ZLA może być bez przeszkód wystawiane podczas e-konsultacji. Pacjent nawiązuje kontakt z lekarzem, który musi potwierdzić medyczne uzasadnienie do wydania takiej dokumentacji. W tym celu specjalista zbiera szczegółowy wywiad, pozwalający mu na zebranie wszystkich informacji niezbędnych do przeprowadzenia procesu diagnostycznego, wypisania e-recepty czy wreszcie wydania e-zwolnienia. Lekarz ocenia ogólny stan zdrowia pacjenta oraz jego dolegliwości i objawy, a także sprawdza wyniki badań obrazowych czy laboratoryjnych. W oparciu o zebrane dane specjalista stwierdza, czy L4 przez internet faktycznie jest konieczne.
Zwolnienie lekarskie przez internet
Jeżeli lekarz zadecyduje o wydaniu e-zwolnienia online, cały proces odbywa się przy wykorzystaniu systemu komputerowego zawierającego dane pacjenta. Po nawiązaniu kontaktu specjalista może zweryfikować tożsamość pacjenta w oparciu o numer PESEL. W przypadku pracowników korzystających już wcześniej z usług danego lekarza, w systemie powinny znajdować się informacje dotyczące dotychczasowego leczenia. Dotyczy to również danych związanych z ubezpieczeniem czy pracodawcą, dzięki czemu cały proces wystawiania e-ZLA przez internet zajmuje niewiele czasu. Konsultacja stanu zdrowia z wybranym lekarzem online może się odbyć w ciągu zaledwie kilku minut. Usługi telemedyczne są też dostępne całodobowo, dlatego pacjent może poprosić o zwolnienie lekarskie o praktycznie dowolnej porze.
Zwolnienie lekarskie bez wychodzenia z domu
Pacjenci mogą odbywać e-wizyty nie tylko prywatnie, ale również w ramach NFZ po zapisaniu się do POZ w poradni telemedycznej. Pracownik musi jedynie wypełnić odpowiedni formularz, aby zostało mu wydane zwolnienie lekarskie przez internet. Pacjenci dysponujący Internetowym Kontem Pacjenta mogą sprawdzić w swoim profilu własną historię medyczną. Dostęp do tych informacji zapewnia wgląd w e-zwolnienia wystawione dotychczas, a także inne zaświadczenia lekarskie. Pacjent może też łatwo i szybko zapoznać się z innymi informacjami, dotyczącymi np. skierowań na badania i leczenie, e-recept czy zasad dawkowania zapisanych leków. Z reguły wywiad medyczny przeprowadzony podczas e-konsultacji online wystarcza lekarzowi do oceny stanu zdrowia pracownika. Jeżeli jednak zebrane informacje są niepełne, specjalista może wcześniej skierować pacjenta na dodatkowe badania w placówce i dopiero na ich podstawie zadecydować o wystawieniu L4 online.
Artykuł sponsorowany