Masaż jest wyjątkowo odprężającym zabiegiem, który korzystnie wpływa na ciało i umysł. Nie tylko całkowicie rozluźnia mięśnie, ale też wycisza organizm i pozwala skupić się na miłych doznaniach. Masaż zawsze powinien być wykonywany subtelnie, dokładnie i bez pośpiechu. Zabieg ten przebiega w kilku fazach, które wpływają na poszczególne układy organizmu. Obecnie dostępnych jest wiele różnych technik masażu, pozwalających na wywołanie określonych efektów terapeutycznych.
Wpływ masażu na układ krwionośny
Masaż ciała korzystnie wpływa na układ krwionośny, ponieważ poprawia krążenie krwi. W efekcie pozwala na bardziej efektywne dostarczenie tlenu i substancji odżywczych do poszczególnych tkanek i narządów organizmu, usprawniając przy tym usuwanie zbędnych produktów przemiany materii. Masaż przyspiesza przepływ żylny, dzięki czemu znacząco ogranicza ryzyko rozwoju nadciśnienia tętniczego czy wystąpienia żylaków. Nie bez znaczenia pozostaje ułatwienie pracy serca, wynikające ze zmniejszonego oporu krwi w tętnicach.
Masaż a stan skóry
Masaż korzystnie wpływa też na stan skóry, ponieważ przyspiesza metabolizm komórkowy. Jej koloryt ulega poprawie pod wpływem rozszerzenia naczyń krwionośnych, a nadmierne złogi tłuszczowe czy narośle ulegają rozproszeniu. Zwiększa się też poziom odżywienia skóry oraz wstępujących w niej gruczołów. Przyspieszenie metabolizmu pod wpływem masażu wynika ze wzrostu temperatury, co ułatwia spalanie tkanki tłuszczowej, usprawnia oddychanie skórne i reguluje wydzielanie sebum.
Oddziaływanie masażu na układ mięśniowy
Masaż prowadzi do relaksacji włókien mięśniowych, zwiększając krążenie krwi i zmniejszając dolegliwości bólowe. Jego prawidłowe wykonanie podnosi napływ świeżego tlenu i substancji odżywczych, co korzystnie wpływa na funkcjonowanie i wygląd mięśni. Wiele technik masażu może się przyczynić do usprawnienia prawidłowego napięcia mięśniowego, zmniejszenia ilości toksyn gromadzących się w mięśniach czy złagodzenia zmęczenia. Nie bez znaczenia pozostaje możliwość rozciągnięcia napiętych, skróconych włókien mięśniowych oraz podniesienie ich elastyczności. Z tego względu masaż polecany jest szczególnie polecany osobom regularnie uprawiającym aktywność fizyczną.
Masaż a układ nerwowy
Masaż przyczynia się do rozluźnienia licznych struktur wchodzących w skład układu nerwowego, dzięki czemu może czasowo łagodzić dolegliwości bólowe. Jego wpływ jest największy na układ obwodowy, jednak korzystnie oddziałuje również na układ obwodowy – za pośrednictwem włókien czuciowych. Pod tym względem bardzo dobre efekty zapewnia zwłaszcza masaż relaksacyjny, który w mieście Warszawa oferuje klinika Anlaya. Zależnie od intensywności wykonania oraz obranej techniki, zabieg ten może działać na układ nerwowy w sposób uspokajający lub pobudzający.
Wpływ na układ limfatyczny i trawienny
Masaż sprzyja usuwaniu toksyn z organizmu, ponieważ pozwala na drenaż limfy w kierunku węzłów chłonnych oraz zwiększenie krążenia chłonnego. W rezultacie ułatwia filtrowanie bakterii, obniżając ryzyko rozwoju infekcji. Masaż sprawdza się też w niwelowaniu obrzęków, umożliwiając odsączanie płynów z różnych części ciała. Za jego pomocą można również poprawić wygląd tkanek, co odbywa się poprzez stymulację układu limfatycznego. Masaż korzystnie wpływa także na układ trawienny, pobudzając produkcję wielu enzymów oraz usprawniają usuwanie odpadów z jelit. Jego regularne wykonywanie poprawia ukrwienie narządów trawiennych i dróg pokarmowych, co przyspiesza wchłanianie składników odżywczych oraz łagodzi zaparcia.
Oddziaływanie na układ szkieletowy i dokrewny
Masaż poprawia ruchomość stawów, wspomagając proces wchłaniania płynu z obszaru występującego w ich okolicach. Korzystny wpływ na układ szkieletowy wynika też ze stymulacji wzrostu kości, poprawy ukrwienia okostnej czy wzrostu wytwarzania krwinek czerwonych. Masaż oddziałuje też na układ dokrewny, podnosząc krążenie krwi i usprawniając w ten sposób docieranie hormonów do docelowych narządów. Jego wykonanie stymuluje też syntezę hormonów przez gruczoły wydzielania wewnętrznego.
Artykuł sponsorowany