Okres dla większości kobiet, nie należy do tych przyjemnych. Opuchnięte ciało, obrzęknięte i bolące piersi, a dodatkowo bóle menstruacyjne, które nie pozwalają normalnie funkcjonować. Co robić, gdy dokuczają Ci bóle pleców podczas okresu?
Ból kręgosłupa podczas okresu – przyczyny
Dolegliwości, które towarzyszą prawie każdej kobiecie podczas miesiączki, nie należą do przyjemnych. Jakie są ich przyczyny? Najważniejszym powodem są samoistne bolesne skurcze mięśni gładkich. Ma zapobiegać to nadmiernemu wydalaniu krwi z organizmu. Wydzielane są też hormony prostaglandyny, które zwiększają wrażliwość na ból i sprawiają, że ból staje się silniejszy. Takie dolegliwości mogą dotyczyć najniższego odcinka kręgosłupa, czyli odcinka krzyżowego. Niekiedy bóle kręgosłupa podczas okresu w okolicach krzyża mają związek z bólem owulacyjnym. Podobne dolegliwości mogą pojawić się również przed okresem i są one związane z PMS, czyli napięciem przedmiesiączkowym. Taki ból nie powinien nas niepokoić, jest on całkowicie naturalny. Jeśli bóle kręgosłupa w dolnym jego odcinku pojawiają się w różnych momentach cyklu, to powinnaś udać się do ginekologa i zasięgnąć jego porady. Kiedy oprócz nieprzyjemnych dolegliwości bólowych pojawią się inne, takie jak zmęczenie, bóle głowy czy problemy z wypróżnianiem, to może oznaczać, że cierpisz na endometriozę, która jest poważną chorobą.
Ból pleców podczas okresu – jak sobie radzić?
Na przestrzeni wieków kobiety wymyśliły różne domowe sposoby na radzenie sobie z bólem miesiączkowym. Oczywistą reakcją na odczuwane dolegliwości jest przyjmowanie leków rozkurczowych i przeciwbólowych, które mogą ulżyć w cierpieniu. Ciepła kąpiel lub prysznic również mogą uśmierzyć ból. Kolejnym sposobem jest przyłożenie do bolącego miejsca ciepłego okładu. Wyższa temperatura rozluźni mięśnie i zmniejszy cierpienie. Świetnym i naturalnym sposobem na pozbycie się bólu pleców podczas okresu jest picie ziołowych herbat, które mają właściwości rozkurczowe i rozluźniające, np. z dziurawca, krwawnika, rumianku, mięty czy skrzypu polnego. Ostatnią metodą są lekkie ćwiczenia, np. joga lub samo rozciąganie.
To oznaka, że coś jest nie tak!
Niektóre objawy, których doświadczasz podczas okresu, mogą nie być normalne. Jednym z nich jest dziwny kolor krwi. Poprawny odcień to różnej barwy czerwień, bordo, a na początku i na końcu okresu nawet brązowy. Skrzepy również są normalne, ale nie kiedy stanowią ponad 30% całego wydzielanego płynu. Zbyt obfite mogą świadczyć o nieprawidłowościach w krzepnięciu krwi. Zbyt krótkie lub zbyt długie krwawienia również nie są normalne. Prawidłowo trwający okres trwa od 4 do 7 dni, jednak jeśli u Ciebie jest inaczej, skontaktuj się z lekarzem i upewnij, że wszystko jest w porządku. Podobnie jest z obfitością krwawienia. Ogromny i nieustający ból brzucha i kręgosłupa, na który nie pomagają żadne leki, również jest nienaturalny. Możesz wtedy cierpieć na endometriozę i wtedy koniecznie musisz skonsultować się z lekarzem.
Przyzwyczajenie sprawia, że często zapominamy o tym, że czas miesiączki nie musi być straszny! Musisz zadbać o to, aby ból różnych części ciała był jak najmniejszy, a to spowoduje, że lepsze będzie Twoje samopoczucie. Nie zwlekaj i już dziś zacznij wprowadzać powyższe rzeczy do swojej miesiączkowej rutyny!