Z problemem suchych pięt boryka się wiele osób. Przyczyn takiego stanu może być wiele: niewłaściwa pielęgnacja stóp, noszenie ciasnego obuwia, czy uwarunkowania genetyczne. Stopy są jedną z najważniejszych części ciała – to one niosą nas przez życie. Dlatego tak ważne jest, aby odpowiednio o nie dbać i dać odrobinę wytchnienia. Poznaj najlepsze domowe sposoby na suche pięty.
Przyczyny suchych pięt
Każdego dnia nasze stopy narażone są na nacisk i duże obciążenie, które powodują, że skóra na stopach staje się twardsza i grubsza, czyli rogowacieje. Stopy nie są w stanie same z siebie pozbyć się nadbudowanej tkanki, a ponieważ nie posiadają gruczołów łojowych, narażone są na przesuszenie i pękanie. Jako inne przyczyny suchych pięt należy wymienić:
- Podłoże genetyczne – problem z pękającymi piętami może występować od pokoleń w danej rodzinie.
- Niewłaściwie dobrane obuwie – często kupujemy buty, które są atrakcyjne wizualnie, ale nie wpływają dobrze na stopy. Zbyt ciasne obuwie, wysokie obcasy czy platformy męczą stopy.
- Choroby – cukrzyca, niedoczynność tarczycy czy łuszczyca dodatkowo mogą pogłębiać problem pękającej skóry pięt.
Pękające pięty – objawy
Jednym z pierwszych objawów pękających pięt jest wyraźne przesuszenie skóry, które może doprowadzić do zaczerwienienia i swędzenia. Skóra staje się znacznie twardsza i napięta. W miejscach, w których jej warstwa jest grubsza, zmienia barwę na żółtą. To alarm ze strony organizmu, który daje nam wyraźny znak, że czas zadbać kondycję stóp. Bagatelizowanie tego sygnału może doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, takich jak krwawienie, a nawet infekcje bakteryjne.
Jak zadbać o spierzchnięte pięty – domowe sposoby
Jeśli czujemy dyskomfort w obrębie stóp, możemy wybrać się na leczniczy zabieg pedicure. W przypadku schorzeń stóp, warto zasięgnąć porady u specjalisty, czyli podologa, który zdiagnozuje chorobę i dopasuje odpowiednie leczenie. O stopy możesz też zadbać samemu. Poznaj sposoby na suche pięty, które możesz zastosować we własnym zaciszu domowym, wykorzystując naturalne składniki:
- Kąpiel w ziołowym naparze z kozieradki, siemienia lnianego i rumianku.
- Moczenie stóp w mleku i wcieranie sody oczyszczonej w suchą skórę.
- Kąpiel stóp w wodzie z solą leczniczą.
- Odmaczanie stóp w wodzie z siemieniem lnianym.
Tak jak inne części naszego ciała, stopy wymagają szczególnej uwagi, której zdecydowanie zbyt mało im poświęcamy. Zadbajmy o nie, a pewniej będziemy stawiać każdy kolejny krok.