Po kolagen w proszku z chęcią sięga coraz szersze grono osób pragnących zadbać o stan swojej skóry, włosów i paznokci, a także prawidłowe funkcjonowanie organizmu. To suplement diety bezpieczny w użyciu, mogący pozytywnie wpłynąć praktycznie na cały organizm, gdyż włókna kolagenowe występują naturalnie w wielu częściach ciała. Co daje suplementacja kolagenem, czy da się go dostarczyć w ramach diety? Sprawdź możliwości kolagenu w proszku.
Kolagen w proszku – uzupełnienie zdrowej i zróżnicowanej diety
Naturalny kolagen w proszku, witamina C i inne chętnie wybierane suplementy diety mogą być dobrym dopełnieniem codziennych posiłków. Nawet odpowiednio opracowany, zrównoważony sposób żywienia może nie dostarczać dużych ilości kolagenu. Znajduje się on w specyficznych produktach. Kolagenu w diecie mogą dostarczać:
- galaretki mięsne,
- ryby w galarecie,
- podroby, gotowane chrząstki,
- wybrane przetwory mięsne,
- galaretki owocowe z żelatyną odzwierzęcą.
Warto zaznaczyć, że weganie czy wegetarianie z uwagi na rezygnację z produktów odzwierzęcych mogą mieć trudność z naturalnym dostarczeniem kolagenu do organizmu, mogą jednak w naturalny sposób dietą pobudzić procesy jego syntezy.
Zdrowa skóra, włosy i paznokcie – jaką rolę może odgrywać dobry suplement diety?
Nie od dziś wiadomo, że suplementy diety mogą wspierać ciało człowieka, jego zdrowy tryb życia, prowadzić do zachowania dobrego stanu zdrowia na dłużej. Szereg witamin i związków, w tym także kolagen odpowiada między innymi za prawidłowe funkcjonowanie skóry i jej tworów, współpracę układów organizmu.
Popularny wśród osób kolagen morski, najczęściej hydrolizat kolagenu rybiego to kolagen pozyskiwany ze skór ryb morskich. Produkt kolagen w proszku proponowany przez firmę OstroVit: https://ostrovit.com/pl/products/ostrovit-kolagen-morski-w-proszku-200-g-25714.html to czysty kolagen, wydajny i bezpieczny. Niezwykle wygodna forma proszku sprawia, że dawkowanie kolagenu jest precyzyjne, a możliwość przyjmowania bardzo różnorodna.
Przyjmowanie kolagenu w proszku a udział w prawidłowej produkcji kolagenu
Z wiekiem organizm człowieka produkuje coraz mniejsze ilości kolagenu, co wzmaga między innymi procesy starzenia się skóry. Także czynniki takie jak palenie papierosów, ekspozycja na promieniowanie UV czy niewłaściwa dieta mogą powodować zaburzenia w równowadze procesów syntezy i degradacji kolagenu. Regularne spożywanie kolagenu może mieć pozytywny wpływ na cały organizm. Uważa się, że pomaga ono:
- w prawidłowej produkcji kolagenu, syntezie cząsteczek,
- ochronie komórek organizmu przed stresem oksydacyjnym.
- przyspieszeniu procesów regeneracyjnych,
- poprawie stanu skóry, włosów i paznokci,
- niwelowaniu przyczyn starzenia się skóry.
Należy jednak pamiętać, by suplementacja kolagenem nie stała się zamiennikiem dla zróżnicowanej diety. Aby osiągnąć jej najlepsze efekty, warto równolegle prowadzić zdrowy tryb życia.
Artykuł sponsorowany