Rak piersi jest bardzo niebezpiecznym rodzajem nowotworu, na który co roku umiera w Polsce blisko 5 tysięcy kobiet. Jak się jednak okazuje, liczbę tę można zminimalizować – podstawowym krokiem w profilaktyce jest bowiem samobadanie piersi.
Jak prawidłowo wykonać samobadanie piersi?
Najważniejsza w samobadaniu jest regularność – warto robić to co miesiąc, pomiędzy 3., a 5. dniem po zakończeniu miesiączki.
- Samobadanie piersi należy rozpocząć przed lustrem, stojąc z rękami uniesionymi do góry. Na tym etapie najważniejsza jest ocena wizualna – jeśli na piersiach pojawi się coś, czego dotychczas nie zauważyłaś, powinien być to dla Ciebie sygnał ostrzegawczy.
- Krok drugi to położenie rąk na biodrach. W tej pozycji również należy dokładnie obejrzeć swoje piersi i zwrócić uwagę na ewentualne zmiany.
- Po ocenie wizualnej czas na ocenę za pomocą dotyku. Złącz trzy środkowe palce prawej dłoni, lewą rękę unieś nad głowę. Palcami prawej dłoni sprawdź swoją lewą pierś: w pierwszej kolejności wykonuj ruchy okrężne od środka piersi na zewnątrz, później ruchy z góry na dół po całej piersi, a następnie ruchy promieniste od środka piersi na zewnątrz. Powtórz całą procedurę przy drugiej piersi.
- Ostatnim krokiem jest położenie się na plecach i powtórzenie czynności z punktu trzeciego.
Na co zwracać szczególną uwagę?
Wiesz już, jak wykonać samobadanie. Pojawia się jednak pytanie: co tak naprawdę powinno wzbudzić Twoje obawy? Do niepokojących objawów zalicza się między innymi wyciek z brodawki, czy pojawiające się nabrzmiałe żyły. Wątpliwości powinny wzbudzić również wszelkie różnice w kształcie piersi: zarówno pojawiające się wgłębienia, jak i wystające guzki, czy zmiana ich rozmiaru. Sygnałem alarmowym jest również zaczerwienienie skóry w okolicy brodawki, wciągnięcie skóry na piersi, wciągnięcie brodawki lub zmiana jej kształtu, owrzodzenie skóry piersi, a także rogowacenie brodawki.
Samobadanie piersi – czy naprawdę jest tak skuteczne?
Specjaliści utrzymują, że samobadanie jest doskonałym sposobem na wykrycie zmian nowotworowych. Ponadto, wielu z nich twierdzi, że jest to nawet lepszy sposób niż USG, czy mammografia. Choć metoda ta jest mniej dokładna, to nikt nie zna swojego ciała tak dobrze, jak kobieta – badając się regularnie można więc wykryć nawet relatywnie niewielkie nieprawidłowości. Warto mieć na uwadze również fakt, iż nowotwór rośnie wiele lat, dlatego niemal każda kobieta ma dużo czasu na zauważenie zmian odpowiednio wcześnie.
Co zrobić, gdy zauważy się niepokojące zmiany?
Gdy tylko podczas samobadania zauważysz coś, co wzbudzi Twoje wątpliwości, nie czekaj! Niezwłocznie udaj się do chirurga onkologa, takiego jak lekarz Norbert Szram. To właśnie w tego typu specjalistycznym gabinecie możesz liczyć na wykonanie biopsji mammornicznej, dokładnego badania USG piersi, czy biopsji gruboigłowej. Ponadto, chirurg onkolog zajmuje się również badaniem znamion, badaniem dermatoskopowym, czy badaniem pieprzyków.
Szacuje się, że aż 80% zmian nowotworowych jest wykrywanych przez kobiety lub ich partnerów. Zdecydowana większość z wykrytych na tak wczesnym etapie zmian to torbiele, włókniaki i tłuszczaki, czyli zmiany o charakterze łagodnym. Liczby nie kłamią – warto doceniać tę metodę diagnostyki, ponieważ to właśnie ona od lat wiedzie prym.
Artykuł sponsorowany