Praca zdalna jest coraz bardziej popularna, a wraz z nią popularne stają się nowoczesne metody ułatwiania sobie całego dnia przed ekranem monitora. Jedną z takich metod jest zorganizowanie stojącego stanowiska pracy biurowej. Jakie są wady i zalety takiego rozwiązania?
Zalety biurka do pracy stojącej
Podstawową zaletą biurka do pracy stojącej jest fakt, iż pozwala ono na utrzymanie prawidłowej, naturalnej pozycji ciała. Pracując na siedząco nie zawsze jest to możliwe – większość foteli jest nieergonomiczna i zamiast pomagać w utrzymaniu odpowiedniej postury, przeszkadza. Ponadto, pozycja stojąca jest co do zasady lepsza dla naszego ciała niż siedząca, głównie ze względu na to, że pozwala na utrzymanie fizjologicznych krzywizn kręgosłupa.. Konieczność aktywnego utrzymywania pozycji pionowej pozytywnie oddziałuje na ciało – mobilizuje bowiem mięśnie szkieletowe do pracy, przede wszystkim aktywizuje mięśnie głębokie brzucha i mięśnie pleców oraz mięśnie pośladkowe.
Do zalet pracy stojącej nie sposób nie zaliczyć również zwiększonej koncentracji. Pozycja stojąca mobilizuje ciało do zwiększonej aktywności, a w efekcie pobudza umysł. Mózg jest stałe stymulowany, a produktywność pracy i kreatywność są znacząco zwiększone.
Nie sposób nie wspomnieć o tym, iż organizacja stanowiska do pracy stojącej z pewnością jest zdecydowanie tańsza, aniżeli organizacja stanowiska do pracy siedzącej. Fakt faktem, same biurka są nieco większą inwestycją, ale po jej finalizacji nie trzeba martwić się zakupem ergonomicznego fotela.
Wady stojącego stanowiska pracy biurowej
Warto mieć na uwadze, że pomimo licznych zalet płynących z takiego rozwiązania, stojące stanowisko pracy biurowej nie jest całkowicie pozbawione wad. Ciało ludzkie lubi bowiem ruch – choć pozycja stojąca jest korzystniejsza, aniżeli pozycja siedząca, w dalszym ciągu może nieść za sobą negatywne konsekwencje. Co zatem jest poszukiwanym przez wszystkich „złotym środkiem”? Doskonałym rozwiązaniem, które powoli jest wprowadzane w życie również w naszym kraju jest zamontowanie przy biurku bieżni. Właśnie dzięki niej będzie można stałe być w ruchu, a jednocześnie pracować i pozostawać w pełnym skupieniu.
Ponadto, warto pamiętać, że praca stojąca zwiększa produktywność jedynie przez jakiś czas. Po kilku godzinach spada, ponieważ długi czas pracy na stojąco działa wyczerpująco. Brak możliwości siedzenia powoduje zmęczenie, często nadmierne napięcie lub dotkliwy ból mięśni, co skutkuje nie tylko spadkiem kreatywności, ale również koncentracji. Najlepszym z możliwych rozwiązań jest więc wybór biurka, które będzie można regulować zgodnie ze swoimi potrzebami. Podział pracy na częściowo stojącą, a częściowo siedzącą to zdecydowanie najlepszy scenariusz, za który Twój organizm Ci podziękuje.
Co zrobić, by zminimalizować negatywne skutki pracy zdalnej?
Wpływ ruchu na zdrowie psychiczne i fizyczne jest ogromny. Przy pracy zdalnej konieczne jest, aby zadbać o:
- Codzienną porcję ruchu – może to być spacer, wypad na jogę, czy siłownia. W ostatnich latach oferta klubów fitness znacznie się rozszerzyła, dlatego każdy pracownik biurowy zainteresowany zapewnieniem sobie dawki sportu powinien znaleźć coś idealnego dla siebie.
- Higienę pracy – laptop powinien być ustawiony na wysokości wzroku, a fotel wybrany do siedzenia powinien mieć oparcie pod odpowiednim kątem oraz podłokietniki. Pamiętaj też o właściwej podporze dla odcinka lędźwiowego oraz nadgarstków.
- Higienę snu – sen ma ogromny wpływ na zdrowie i samopoczucie. To właśnie podczas nocnego wypoczynku zmęczone mięśnie mogą się regenerować, a mózg filtruje informacje, które dochodziły do niego przez cały dzień.
Najważniejsze zasady higieny snu
Higiena snu to pewien zbiór niepisanych zasad, które wyjaśniają, co zrobić, by nocny wypoczynek był możliwie jak najlepiej wykorzystanym czasem w ciągu doby. Warto je znać, by móc się wysypiać, a nie tylko spać. Oto najważniejsze z nich.
- Regularna aktywność fizyczna to bardzo często powtarzana rada, o której mówi się nie bez powodu. Delikatne zmęczenie treningiem zdecydowanie ułatwi zasypianie i poprawi jakość snu, a nocny wypoczynek dobrej jakości pozwoli zregenerować zmęczone mięśnie.
- Dbanie o regularny tryb życia to podstawa. Kładzenie się spać i wstawanie o podobnych porach daje poczucie bezpieczeństwa, a ponadto pomaga uregulować zegar biologiczny, dzięki czemu zasypianie i przebudzanie stanie się zdecydowanie prostsze.
- Relaks przed snem bez światła niebieskiego to prosty przepis na sukces. Książka, rozmowa, czy prowadzenie dziennika to idealny sposób na to, by wyciszyć się przed snem.
- Regularne wietrzenie sypialni to podstawa, by stworzyć przyjemne i bezpieczne środowisko do snu.
- Zbilansowana dieta wpływa na wiele różnych aspektów życia, w tym również na sen. Warto ograniczyć spożywanie kofeiny, alkoholu i cukru.
- Dobrze dobrany materac i akcesoria sypialniane mają ogromny wpływ na jakość snu. Każdy element łóżka powinien być dopasowany do indywidualnych potrzeb i preferencji użytkownika, a także do jego wagi, wzrostu i specjalnych wymagań.
Stojące stanowisko pracy wydaje się być dla Ciebie czymś, co uchroni Cię od negatywnych skutków pracy biurowej? W takim razie do dzieła! Zainwestuj w biurko z regulacją wysokości i przekonaj się, jak wielką różnicę możesz odczuć.
Sylwia Pierzchlewicz
mgr fizjoterapii, trener personalny