Ból nadgarstka może być bardzo dokuczliwy i przeszkadzać w wykonywaniu podstawowych obowiązków. Warto dowiedzieć się, jakie mogą być jego przyczyny, jak wygląda leczenie domowe, a następnie specjalistyczne oraz na co szczególnie zwrócić uwagę, jeśli ból staje się naprawdę nieznośny. Czemu nadgarstek boli? Jak leczyć to schorzenie? Do jakiego lekarza iść, kiedy nadgarstek boli?
Przyczyny bólu nadgarstka
Ból nadgarstka może mieć wiele przyczyn. Niektóre łatwiej zniwelować, inne potrzebują skonsultowania się z lekarzem. A jakie są najpopularniejsze przyczyny powodujące dolegliwości bólowe nadgarstka?
- Urazy mechaniczne często źle leczone lub nieleczone wcale powodują ogromny ból. Tym urazem może być stłuczenie, które powoduje obrzęk i nacisk na nerwy, a innym skręcenie nadgarstka, które charakteryzuje się częściowym lub całkowitym zerwaniem więzadeł podtrzymujących staw. Zwichnięcie również jest urazem mechanicznym, a do tego jest bardzo niebezpieczne, ponieważ nieleczone powoduje trwałe uszkodzenia w poprawnym funkcjonowaniu ręki. Najcięższą formą tego urazu jest złamanie.
- Zmiany zwyrodnieniowe są problemami, które dotykają osoby po czterdziestym roku życia. Może być to zużycie chrząstki stawowej, która była cały czas ruchoma przez wiele lat. Ból związany ze zwyrodnieniem stawu nasila się przy ruchu i prawie go nie czuć, kiedy ręka swobodnie na czymś leży.
- Zespół cieśni nadgarstka polega na dużym ucisku nerwów śródręcza i może występować w obu dłoniach jednocześnie. W okolicach nadgarstka pojawia się obrzęk, który powoduje ucisk na nerw, czego konsekwencją jest ból.
Kiedy należy iść do lekarza z bólem nadgarstka?
Pierwszym odruchem przy odczuwaniu bólu jest rozpoczęcie leczenia domowego. Niestety, nie zawsze takie metody pomagają. W jakim momencie należy pójść do lekarza przy bólu nadgarstka? Jeśli nie będzie mijał i będzie się nasilał to najlepiej udać się do lekarza rodzinnego i po konsultacji iść ze skierowaniem do ortopedy lub od razu udać się do tego lekarza specjalisty. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na niepokojące objawy, które mogą towarzyszyć bólowi nadgarstka, np. zaburzenia czucia, osłabienie mięśni dłoni, stany podgorączkowe, rozbicia, poranna sztywność stawów. Monitorowanie objawów ułatwi diagnozę i przyspieszy proces leczenia.
Jak poradzić sobie z bólem nadgarstka?
W zależności jaką otrzymaliśmy diagnozę, leczenie będzie inne. Może to być wdrożenie leków przeciwzapalnych, różne masaże, czasowy odpoczynek i odciążenie nadgarstka za pomocą ortezy, ściągacza na nadgarstek, szyny lub gipsu. Niektóre przypadki wymagają zabiegu lub operacji, a wszystko najlepiej skonsultować z lekarzem specjalistą. Ważne jest, aby nie określać swojej diagnozy samodzielnie, ponieważ może być ona błędna, a leczenie niewłaściwe. Takie zachowanie może spowodować niechciane skutki.
Teraz już z całą pewnością wiesz jak się pozbyć bólu nadgarstka i do kogo udać się z pomocą! Te dolegliwości mogą świadczyć naprawdę o wielu schorzeniach i chorobach, których nie należy ignorować, ponieważ może doprowadzić do momentu, w którym ból będzie nam już towarzyszyć do końca życia.