Gojnik spotykany też pod nazwą szałwii libańskiej, czy też herbaty górskiej od wieków wykorzystywany jest w ziołolecznictwie i czasem jako roślina ozdobna. Właściwości ziela gojnika są na tyle rozległe, że mogą być bardzo przydatne w leczeniu wielu schorzeń. Głównie dzięki zawartości wielu składników mineralnych. Jakie właściwości zdrowotne ma gojnik? Jak stosować roślinę? Wszystko zostało wyjaśnione poniżej!
Jakie są właściwości zdrowotne ziela gojnika?
Szałwia libańska to roślina o szerokich właściwościach leczniczych. Przede wszystkim działa uspokajająco. Ma pozytywny wpływ na neuroprzekaźniki takie jak: serotonina i dopamina, zwiększając ich poziom. Dzięki czemu człowiek ma znacznie lepszy nastrój, relaksuje się oraz opuszcza go napięcie nerwowe. Jednocześnie roślina pomaga zniwelować uczucie zmęczenia, dyskomfortu psychicznego i zwiększyć poziom energii. Choćby dlatego warto kupić gojnik, by cieszyć się dobrym humorem i mieć możliwość zmierzyć się z trudami dnia codziennego.
Należy wiedzieć, że szałwia libańska korzystnie działa także w przypadku obniżonej odporności. Pomaga w walce z przeziębieniem i grypą, a nawet poważniejszymi infekcjami dróg oddechowych np. zapaleniem oskrzeli. Roślina doskonale radzi sobie też z długotrwałym, uciążliwym kaszlem.
Gojnik okazuje się równie przydatny przy zaburzeniach pracy żołądka, jelit i nerek, ponieważ ma właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Co więcej, szałwia libańska wykazuje działanie przeciwgrzybicze, reguluje ciśnienie krwi i przeciwdziała niedokrwistości.
Jak stosować gojnik?
Na rynku dostępny jest gojnik zarówno w formie suszonej, jak i sproszkowanej. Jednak warto mieć na uwadze, że to susz kwiatowy jest najlepszym źródłem składników mineralnych m.in takich jak:
- żelazo,
- cynk,
- potas,
- magnez,
- miedź,
- sód,
- kobalt.
Napar z gojnika – jak go stworzyć?
Poza tym roślina dostarcza do ludzkiego organizmu taniny, olejki eteryczne i przeciwutleniacze. Nawiasem mówiąc, te ostatnie są odpowiedzialne za opóźnianie procesu starzenia się skóry. Najlepszym rozwiązaniem jest przyrządzanie naparu z suszu kwiatowego gojnika. Nie jest to skomplikowane zadanie, ponieważ cały proces przypomina parzenie zwykłej herbaty. Z tą różnicą, że zamiast woreczka, wrzątkiem należy zalać jedną łyżkę suszu i parzyć przez maksymalnie 10 minut. W kolejnym kroku trzeba przecedzić napar, który jest już gotowy do wypicia. Jeżeli komuś nie odpowiada smak, to można go urozmaicić łyżeczką miodu, kroplą soku z cytryny lub odrobiną mięty.
Alternatywą dla naparu jest odwar. W tym przypadku, zamiast zalewać gojnik gorącą wodą, trzeba zanurzyć go w zimnej, doprowadzić do wrzenia i gotować około 3 minut. Kiedy odwar ostygnie, można go wypić. Choć nie istnieją żadne przeciwwskazania do stosowania gojnika, warto ten aspekt zawsze skonsultować z lekarzem. Szczególnie powinny to zrobić kobiety w ciąży oraz matki karmiące, ponieważ nie ma żadnych badań, które by potwierdzały brak szkodliwego wpływu na płód i niemowlęta.
Artykuł sponsorowany