Staw biodrowy należy do najsilniej eksploatowanych elementów naszego organizmu. Jest on bowiem zmuszony do pracowania nie tylko we wszystkich możliwych płaszczyznach, ale także zobowiązany jest on do znoszenia ogromnych obciążeń dokładnie przez całą dobę. Zwykle bóle w okolicy stawu biodrowego- jeśli nie był on wcześniej kontuzjowany- pojawiają się w wieku seniorskim, czyli po przekroczeniu magicznej granicy 60 lat. Jednak urazy i nadwerężenia stawu biodrowego zdarzają się na porządku dziennym. Jak więc przebiega jego rehabilitacja?
Ile trwa rehabilitacja biodra?
Rehabilitacja biodra może być procesem maksymalnie rozłożonym w czasie, zaś z drugiej strony może trwać nawet kilka miesięcy. Tak naprawdę wszystko zależy od tego, w jakim stanie jest pacjent, a także co skłoniło go do podjęcia rehabilitacji stawu biodrowego. Przyczyn może być wiele. Do najpopularniejszych zalicza się:
- przebycie operacji wszczepienia endoprotezy biodra;
- urazy i kontuzje stawu biodrowego.
Wpływ na długość trwania rehabilitacji mają także czynniki zależne od pacjenta. Mowa tu przede wszystkim o jego zaangażowaniu, czy także systematyczności. Warto jednak pamiętać, że bez względu na powód przeprowadzania rehabilitacji biodra, pomoże ona przywrócić pełną funkcjonalność i sprawność tego stawu.
Jak przebiega rehabilitacja biodra?
Rehabilitacja biodra tak naprawdę u każdego z pacjentów może wyglądać całkowicie inaczej. Zestaw ćwiczeń, a także wszelakie akcesoria powinny być przede wszystkim dopasowane do jego potrzeb oraz możliwości. Na samym początku jednak wykonuje się ćwiczenia przy pomocy łóżka rehabilitacyjnego. Nie mogą one obciążać nadwerężonego już stawu biodrowego. Zwykle obejmują one proste podnoszenie się i kładzenie na materac. Kolejno wprowadza się nieco bardziej intensywniejsze ćwiczenia polegające na chodzeniu, by ponownie „obudzić” staw biodrowy po operacji lub urazie. Ćwiczenia polegające na praktykowaniu chodu są głównie zalecane pacjentom z endoprotezą. Wówczas będą oni mogli się nauczyć z nią funkcjonować. Kolejno wprowadza się ćwiczenia odciążające staw biodrowy. Warto jednak pamiętać, że pacjenci nie spędzają w szpitalnym ośrodku rehabilitacyjnym zbyt długiego czasu. Rehabilitanci zwykle zalecają im zestaw ćwiczeń do wykonywania w domu, a także przyjeżdżają na wcześniej umówione wizyty. Bardzo często występuje konieczność zamontowania w domu specjalistycznego sprzętu rehabilitacyjnego jak np. wsporniki na łóżko czy poręcze. Pacjenci mogą wykorzystywać także kule lub chodziki ortopedyczne podczas trwania procesu rehabilitacji.
Jakich efektów można się spodziewać po rehabilitacji biodra?
Rehabilitacja biodra ma za zadanie przywrócenie stawu do jego pełnej sprawności początkowej. Wraz z upływem czasu pacjenci więc będą zauważać znaczną poprawę ruchomości stawu biodrowego i poprawę jego funkcjonowania. Niemniej jednak kluczem do sukcesu jest zaangażowanie i skrupulatne wykonywanie zaleconych ćwiczeń.
Artykuł sponsorowany