Szybkie tempo życia powoduje, że zwykle łatwo jest znaleźć wytłumaczenie dla pojawiających się przypadłości. Bóle w okolicach pleców – jako efekt siedzącej pracy, uczucie pełności w jamie brzusznej – konsekwencja szybkiego tempa jedzenia i niezbyt zdrowej diety. Tymczasem wiele tak pomijanych objawów, może mieć swoje zupełnie inne podłoże.
Splenomegalia – co to jest?
Splenomegalia, zwana także prościej powiększeniem śledziony, to stan, kiedy wielkość tego narządu znacząco się zwiększa i przekracza fizjologiczne wartości. Zazwyczaj splenomegalia jest zauważana w trakcie badania USG jamy brzusznej, wykonywanego często z zupełnie innego powodu. Są jednak takie objawy powiększenia śledziony, które pacjent może zauważyć samodzielnie.
Znajdź przyczynę splenomegalii
Często u źródła problemu leżą popularne choroby, których leczenie bardzo szybko pozwala przywrócić śledzionę do jej prawidłowych rozmiarów. Równie dobrze może być to także np. jeden z symptomów choroby rzadkiej, której diagnostyka zazwyczaj przysparza więcej problemów.
Porady od specjalistów ws. Splenomegalii znajdziemy na stronie Fundacji Saventic – https://www.fundacjasaventic.pl/baza-wiedzy/splenomegalia-powiekszona-sledziona/
Symptomy wskazujące na powiększenie śledziony
Pierwszą rzeczą, która powinna zastanowić pacjenta, jest wyczuwanie narządu po lewej stronie ciała, poniżej linii żeber. Jest to szczególnie łatwe do wykrycia, jeśli doszło już do znaczącego powiększenia śledziony. Kolejnym symptomem jest uczucie pełności w jamie brzusznej, które jest niezależne od posiłków, więc może wystąpić w dowolnym momencie. Splenomegalii towarzyszy także ból promieniujący od pleców do okolic nadbrzusza i ogólnie ból brzucha.
Innymi symptomami pojawiającymi się u osób z powiększoną śledzioną są: uczucie zgagi, nudności (nawet w połączeniu z wymiotami), zmęczenie (nieadekwatne do codziennych obciążeń), duszność. Splenomegalia powoduje także zwiększoną podatność na różnego typu infekcje.
Wiele z tych wskazanych powyżej objawów można dopasować także do innych problemów zdrowotnych czy chorób, jednak nie powinno to usypiać naszej czujności, a wręcz przeciwnie – skłaniać ku poszukiwaniom właściwej diagnozy.
Jak widać, powiększenie śledziony towarzyszy wielu schorzeniom i problemom zdrowotnym. Z tego powodu zawsze należy zachować czujność, aby nie zignorować objawu potencjalnie poważnej choroby. Często u źródła problemu leżą popularne choroby, których leczenie bardzo szybko pozwala przywrócić śledzionę do jej prawidłowych rozmiarów. Równie dobrze może być to także np. jeden z symptomów choroby rzadkiej, której diagnostyka zazwyczaj przysparza więcej problemów. Porady od specjalistów ws. Splenomegalii znajdziemy na stronie Fundacji Saventic. Szybka diagnoza problemu może okazać się kluczowa.
Artykuł sponsorowany