Podświadome i mimowolne zgrzytanie zębami, a także tarcie zębów i żuchwy nazywa się bruksizmem. Zgrzytanie może pojawić się zarówno podczas snu, jak i za dnia. Niesie ze sobą przykre konsekwencje jak ból głowy, pogarszający się stan uzębienia, a nawet utrata zębów. Jeśli zauważasz niepokojące objawy powinieneś jak najszybciej zareagować. Co zrobić, gdy codziennie towarzyszy Ci mimowolne zgrzytanie zębami?
Przyczyny bruksizmu
Dzisiaj mówi się o bruksizmie jako problemie stomatologicznym. U wielu osób wynika po prostu z wad zgryzu, a także źle dopasowanych protez lub koronek. Tarcie powoduje nieprawidłowe oparcie zębów i złe ułożenie szczęki, która próbuje “wrócić” do odpowiedniej pozycji. Podczas ataku bruksizmu ściera się szkliwo, przez co niszczą się zęby. Tarcie zębów może także powodować złamanie zębów, czy wykruszenie plomb. Przyczyn bruksizmu jest jednak więcej – często powodem jest stres i wysokie napięcie emocjonalne. Jeśli problem istnieje z powodu obciążeń psychicznych leczenie wygląda zupełnie inaczej niż w przypadku wad zgryzu. Bruksizm powodują także zmiany chorobowe pojawiające się na przykład w stawach skroniowo żuchwowych.
Czym objawia się bruksizm?
Objawem bruksizmu nie jest tylko nocne zgrzytanie zębami. Choroby nie należy bagatelizować, ponieważ może być naprawdę nieprzyjemna w skutkach. Gdy tylko syndrom zacznie Cię niepokoić, warto udać się do specjalisty. Nie chodzi tylko o tarcie zębów, ale także uczucie suchości w ustach, czy silnie i powracające bóle głowy. Objawy te mogą nie kojarzyć się bruksizmem, jednak jeśli wystąpią warto sprawdzić ich pochodzenie. Nadwrażliwość zębów, która mimo mycia ich odpowiednią pastą wciąż nie ustępuje także powinna Cię zastanawiać. Objawem bruksizmu może być też krwawienie dziąseł podczas szczotkowania zębów, czy widoczna zmiana kształtu szczęki – pod wpływem silnego jej zaciskania staje się bardziej kwadratowa. Najbardziej oczywistym objawem jest ścieranie powierzchni zębów i niszczenie szkliwa.
Czy da się pozbyć bruksizmu?
Tak jak wspominaliśmy, nocne zaciskanie zębów wynika często ze stanu emocjonalnego. Warto więc zadbać o swoje zdrowie psychiczne udając się do specjalisty – psychologa, czy psychoterapeuty. Lekarz pomoże Ci radzić sobie z trudnymi emocjami i pozwoli zapanować nad stresem. Spróbuj jak najwięcej odpoczywać, a wieczór przeznaczaj tylko na relaks. Możesz także codziennie wykonywać ćwiczenia rozluźniające mięśnie twarzy. Jeśli nie okaże się to wystarczające – może problemem jest wada zgryzu, lub źle dobrana proteza. Należy niezwłocznie udać się do dentysty, który stwierdzi co jest przyczyną problemu. Lekarz może zaproponować założenie szyny relaksacyjnej, lub zalecić używanie ochraniaczy na zęby. Dzięki tym zabiegom zgryz będzie ustabilizowany i nie narażony na tarcie. Są też przypadki, w których jedyną pomocą jest założenie aparatu ortodontycznego.
Szacuje się, że w samej Europie na bruksizm choruje 20% populacji. To powszechne schorzenie, któremu można, a nawet trzeba zaradzić! Zadbaj o swoje zdrowie, pozbądź się stresu i zacznij spać spokojnie.