Joga na ból kręgosłupa? Okazuje się, że regularne ćwiczenia działają cuda! Jeśli dokucza i uciążliwy ból, spędzasz godziny przy komputerze i nie śpisz na odpowiednim podłożu – to z całą pewnością rozwiązanie dla Ciebie. Joga pomoże zniwelować nieprzyjemne dolegliwości, a dodatkowo wyjątkowo zrelaksuje. Sprawdź jak zacząć ćwiczyć jogę i które asany są najbardziej skuteczne.
Jak się przygotować?
Bardzo ważne jest to, co zdecydujesz się na siebie założyć. Strój nie powinien krępować twoich ruchów – ubierz się lekko i tak, byś czuł się w pełni swobodnie. Następnie przygotuj dwa koce i krzesło. Pamiętaj jednak, że jeśli ból kręgosłupa jest naprawdę silny, powinieneś zrezygnować z jakichkolwiek ćwiczeń, by nie zrobić sobie krzywdy. Jeśli jednak dyskomfort pozwala Ci na ćwiczenia, to zanim je zaczniesz powinieneś zająć się zapadniętym tułowiem i wyciągnąć kręgosłup. Dzięki temu kręgi ustawią się poprawie, dlatego to tak ważne w przypadku ćwiczeń tej części ciała. Zawsze powinieneś zwracać uwagę na rozciągnięcie całego ciała, zarówno przodu jak i tyłu. Załóż sobie, że najpierw będziesz ćwiczył na przykład 1 dzień w tygodniu, a gdy poczujesz się pewniej możesz zwiększać ilość treningów. Zaleca się ćwiczenie jogi co drugi dzień.
Pozycje dla początkujących
By odciążyć odcinek lędźwiowy możesz wypróbować skłon w siadzie skrzyżnym, czyli skłon do przodu, który rozciąga kręgosłup oraz mięśnie pośladków. Przy tej pozycji powinieneś dotykać głową maty, jeśli jednak się to nie udaje, spróbuj podłożyć pod nią klocek i wesprzeć się łokciami. By zadbać o prawidłowe napięcie w rejonie lordozy lędźwiowej możesz wypróbować pozycję świerszcza. Połóż się na brzuchu, a w górę podnieś nogi i głowę. Wytrzymaj tyle, na ile pozwala Ci ciało. Pozycja ta poprawia krążenie i pomaga w przypadku pracy siedzącej. Pozycja dziecka pomoże w przypadku zbyt mocno skorygowanej postawy. Dzięki tej asanie kifoza piersiowa odzyskuje wypukłość. Pozycja jeźdźca pozwoli Ci delikatnie odtwarzać wklęsłość odcinka szyjnego i pomoże w przypadku zniesienia lordozy szyjnej. Bardzo łatwą, uniwersalną asaną jest też pies z głową w dole. To jedna z najpopularniejszych pozycji, która sprawdzi się także w przypadku bólu kręgosłupa. Możesz wykonać jej pełną, lub uproszczoną wersję.
Jak joga wpływa na kręgosłup?
Wpływ jogi na kręgosłup jest bardzo duży – pomaga zniwelować jego ból. Radzi sobie z różnymi schorzeniami. Regularne ćwiczenia niwelują dolegliwości bólowe, wzmacniają mięśnie i rozciągają te przykurczone. Asany sprawiają, że stawy są bardziej elastyczne, a krążenie znacznie się polepsza. To także świetne ćwiczenia na poprawę siły mięśni i ścięgien. Dzięki asanom wyprostujesz kręgosłup, i co bardzo ważne – odprężysz się! Joga działa wyciszająco i relaksująco, co jest bardzo istotne w przypadku bólu kręgosłupa. Wiele schorzeń wynika właśnie z napięcia mięśni i stresu. Ćwicząc jogę zdecydowanie szybciej wrócisz do zdrowia i łatwiej przejdziesz przez proces rehabilitacji.
Odpowiednio praktykowana joga może nieść za sobą wspaniałe efekty. To bardzo dobra opcja zarówno dla osób z problemami z kręgosłupem, jak i tych, które chcą zadbać o zdrowie i dawkę aktywności fizycznej. To jedna z najlepszych form dbania o zdrowy kręgosłup.