Jak wszyscy dobrze wiedzą, ciało kobiety i mężczyzny różni się od siebie. Różnice są zauważalne gołym okiem, natomiast niektóre wciąż pozostają niejasne. Jak więc wygląda kwestia kręgosłupa?
Poziom odczuwanego bólu kręgosłupa – czy różni się w zależności od płci?
Wszelkiego rodzaju choroby kręgosłupa dotykają zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Choć wiele mówi się o tym, że na przykład osteoporoza jest schorzeniem typowym dla szczupłych pań w podeszłym wieku, to nieprawda. Z jej powodu cierpią zarówno kobiety, jak i mężczyźni w każdym wieku. Różnice, jakie można dostrzec leżą jednak gdzieś indziej – dotyczą one samego mechanizmu powstawania zmian. W przypadku mężczyzn zazwyczaj są to zmiany dynamiczne, które wynikają ze zbyt wielkich przeciążeń. Sytuacja wygląda jednak zupełnie inaczej w przypadku kobiet – ból zazwyczaj narasta u nich w czasie. Płeć męska w wielu przypadkach decyduje się na wizytę w momencie, gdy odczuwają ostry ból, natomiast kobiety konsultują swoje obawy ze specjalistą najczęściej wtedy, gdy cierpią z powodu przewlekłych dolegliwości. U kobiet nie bez znaczenia pozostaje również kwestia okresu cyklu, w którym aktualnie się znajdują. Poziom hormonów ma bowiem znaczący wpływ na odczucia bólowe.
Przyczyny bólu kręgosłupa a płeć
Przyczyn bólu kręgosłupa jest naprawdę wiele. Najczęściej mówi się o problemach wynikających z braku aktywności fizycznej, czy wielogodzinnej pracy przy komputerze. Wiele osób cierpi z powodu uporczywych dolegliwości bólowych również ze względu na to, iż przyjmują nieprawidłową pozycję ciała podczas codziennych aktywności. Ból bardzo często wynika również z nadwagi, otyłości, czy też stresu. Można więc dojść do wniosku, że przyczyny bólu ograniczają się do tych, które dotyczą zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Jest jednak kilka kolejnych, która można przyporządkować ściśle do jednej z płci. Jak się bowiem okazuje, problemem może być również częste noszenie butów na wysokim obcasie, a także wady wrodzone lub naturalne predyspozycje. Doskonałym przykładem jest więc fakt, że kobiety są ze względu na swoją anatomiczną budowę ciała bardziej narażone na ból kręgosłupa lędźwiowego niż mężczyźni. Ponadto, ogromnym obciążeniem dla organizmu, w tym również dla kręgosłupa, jest ciąża. Ciało kobiet podczas dziewięciu miesięcy zmienia się diametralnie, a rosnący brzuch bardzo obciąża zmęczone plecy.
Czy kręgosłup kobiety jest inny niż mężczyzny?
Eksperci podkreślają, że bardzo trudno jednoznacznie mówić o różnicach pomiędzy kręgosłupami pań i panów. Jak już wcześniej wspomniano, dotyczą ich te same choroby i schorzenia, natomiast obie płcie są nieco inaczej narażone na konkretne problemy. Kłopoty wynikają z reguły ze stylu życia, który często jest uzależniony właśnie od płci danej osoby. Mimo to, pewne predyspozycje i problemy zależą w większej mierze od konkretnego pacjenta, a nie od tego, czy jest to kobieta, czy też mężczyzna.
Fizjoterapeuci i wszelkiego rodzaju specjaliści powinni działać tak, by podchodzić do każdego przypadku indywidualnie, a nie oceniać i diagnozować poprzez płeć pacjenta. Jak się bowiem okazuje, w przypadku problemów z kręgosłupem nie ma ona aż tak wielkiego znaczenia.