Wady postawy to po prostu wszelkie odstępstwa od prawidłowej postawy. Mogą dotyczyć wielu części ciała – najczęściej jest to kręgosłup, klatka piersiowa i kończyny dolne. Dzieli się je na wrodzone (dotyczą mięśni i kości), a także nabyte przez niezdrowy tryb życia, lub przebyte urazy. Są naprawdę poważnym problemem – nie tylko wpływają bezpośrednio na wygląd ciała, ale również oddziałują na budowę narządów wewnętrznych. Przedstawiamy najczęstsze wady postawy i ich leczenie.
Wady kręgosłupa
Wady kręgosłupa, czyli inaczej wady pleców są bardzo częstym problemem. Rozpoznaje się kilka ich rodzajów. Są to między innymi plecy okrągłe, które charakteryzują się pogłębieniem fizjologicznej krzywizny kręgosłupa piersiowego. To stan, w którym pogłębiona jest kifoza piersiowa. Sytuacja może być odwrotna do opisanej – wadą postawy są również plecy płaskie przy których kręgosłup w odcinku piersiowym jest zbyt prosty. W tym przypadku występuje opuszczenie, oraz wysunięcie do przodu barków. Pojawiają się również plecy wklęsłe – miednica jest wtedy źle ustawiona, a mięśnie brzucha i pośladków są osłabione. Występuje tak zwana lordoza lędźwiowa. Wyróżnia się także plecy okrągło – wklęsłe – w ich przypadku pojawia się zarówno kifoza, jak i lordoza. Ostatnią wadą kręgosłupa jest skolioza, czyli odchylenie bocznego kręgosłupa. 0
Wady stopy
Problemy związane ze stopami powinny być niepokojące. To właśnie ta część ciała utrzymuje ciężar całego ciała, amortyzuje wstrząsy i umożliwia chodzenie. W tym przypadku mówi się najczęściej o płaskostopiu. To deformacja stopy, którą spotyka się głównie u dzieci wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Niewykluczone jest jej rozpoznanie u osoby dorosłej. Płaskostopie sprawia, że stopy posiadają wyraźnie obniżone sklepienia, lub są ich kompletnie pozbawione. Wada ta może istotnie wpływać na odpowiednią amortyzację całego ciała. Dotykanie całą stopą podłoża podczas chodzenia może powodować obrzęki stóp i nawet ból łydek, czy kręgosłupa.
Wady kolan
Pośród wad kolan wyróżnia się koślawość kolan, która występuje gdy przy złączonych i wyprostowanych kolanach między stopami pojawia się odstęp. Można rozpoznać je po “stykających się kolanach”. Wada ta sprawia, że wyglądamy, jakbyśmy nieustannie stali w rozkroku. Może znacznie utrudnić chodzenie. Drugim rodzajem schorzenia jest szpotawość kolan – oznacza to, że między nimi tworzy się odstęp podczas wyprostowania nóg i złączenia stóp. Tę wadę najczęściej powoduje nadwaga, czy krzywica. Wady kolan pojawiają się dopiero po pewnym czasie od rozpoczęcia chodzenia. Ich przyczyną może być przyjmowanie nieprawidłowych pozycji. U dzieci pojawiają się w wieku przedszkolnym – częściej u dziewczynek, niż chłopców – ze względu na różną budowę miednicy.
By skutecznie zapobiegać wadom postawy należy systematycznie się badać i kompleksowo dbać o zdrowie. Niesamowicie istotna jest aktywność fizyczna, a także próby zrezygnowania z nawyków takich jak garbienie się, czy przyjmowanie nieprawidłowej pozycji pracując przy komputerze. Najważniejsza jest profilaktyka!