W dzisiejszych czasach ból kręgosłupa oraz wszelkie związane z nim schorzenia określa się mianem choroby cywilizacyjnej. Staje się on coraz powszechniejszy nie tylko u osób starszych, ale również młodszych, zwłaszcza w wieku szkolnym, kiedy to nosi się ciężkie tornistry. Samo określenie “ból pleców” obejmować może szereg zbliżonych do siebie problemów o różnych przyczynach.
Ból kręgosłupa – przyczyny
Sam ból kręgosłupa można podzielić na trzy rodzaje – zlokalizowany w górnej części (kręgosłup szyjny), środkowej części (kręgosłup w odcinku piersiowym) oraz dolnej części pleców (kręgosłup w odcinku lędźwiowym). Jednak sama przyczyna bólu kręgosłupa może być różna. Zazwyczaj są one spowodowane:
- urazem, który powstał na skutek, np. wypadku,
- stanami zwyrodnieniowymi,
- chorobami reumatologicznymi,
- nadmiernym napięciem mięśni w wyniku stresu czy niepokoju,
- ciążą, menstruacją lub menopauzą.
Jednak coraz częściej ból kręgosłupa wynika z naszego trybu życia. We współczesnym świecie wiele rzeczy zostało zcyfryzowanych, przez co często spędzamy przynajmniej kilka godzin dziennie przed ekranem monitora, nie zmieniając swojej pozycji. Przekłada się to na, tzw. siedzący tryb życia, który wiąże się z częstym obciążeniem kręgosłupa i osłabieniem mięśni. Co więcej, bolesne dolegliwości ze strony pleców mogą być również skutkiem naszych nawyków. Wśród nich wyróżnić można, np. garbienie się czy nieprawidłowe podnoszenie ciężkich przedmiotów.
Ból kręgosłupa – sposoby na jego eliminację
Istnieje wiele sposobów na dbanie o kręgosłup, jednak zależą one przede wszystkim od stopnia natężenia dolegliwości bólowych. W przypadku łagodnego bólu pleców pomóc mogą drobne zmiany w stylu życia. Dotyczą one głównie prawidłowego podnoszenia ciężkich rzeczy czy wdrożenia regularnej aktywności fizycznej. Szczególnie zaleca się tutaj pływanie, które w niewielkim stopniu wpływa na obciążenie pleców, a także joga czy pilates. Należy się tutaj skupić przede wszystkim na ćwiczeniach, które będą wzmacniać górną część pleców oraz poprawiać elastyczność kręgosłupa. Oprócz tego niezwykle ważne jest, aby pamiętać o:
- zachowaniu prawidłowej postawy sylwetki w czasie chodzenia,
- niepochylaniu się nad stołem/ biurkiem,
- unikaniu garbienia się,
- noszeniu plecaka/torebki w odpowiedni sposób (nie na jednym ramieniu),
- utrzymywaniu prawidłowej masy ciała.
Ból kręgosłupa tak naprawdę może wynikać z wielu czynników. U kobiet często odpowiadają za to zbyt wysokie szpilki, które wymuszają nienaturalne ułożenie pleców. Inną kwestią jest siedzący tryb życia, który wiąże się z brakiem aktywności fizycznej. Najczęściej dotyka on osób pracujących w biurze lub w sposób zdalny. Najlepiej wtedy, w miarę możliwości robić cogodzinne, krótkie przerwy np. na ćwiczenia. Istnieje jeszcze jeden metoda na wyeliminowanie dolegliwości bólowych związanych z kręgosłupem – odpowiedni materac do spania. Dlaczego warto go wziąć pod uwagę?
Ból kręgosłupa a materac do spania
Nieodpowiednie podparcie dla naszego ciała w czasie snu może skutkować nie tylko dolegliwościami ze strony kręgosłupa, ale również sztywnością mięśni czy bólem głowy. Właśnie dlatego nie zaleca się spania na kanapie oraz innych meblach, które nie są do tego przeznaczone. Najlepszym wyborem jest wysokiej jakości materac do spania, którego budowa oraz właściwości są w stanie w idealnie zagwarantować idealne dopasowanie się powierzchni dp anatomicznego kształtu naszego ciała, dając każdemu użytkownikowi najlepsze wsparcie dla kręgosłupa. Co więcej, materac do spania powinien umożliwiać:
- odpowiednią regenerację mięśni,
- antyalergiczne warunki do spania,
- wyeliminowanie dolegliwości bólowych związanych z kręgosłupem,
- zmniejszenie ryzyka rozwijania się lub pogłębiania schorzeń kręgosłupa.
Decydując się na dobry materac do spania, pamiętajmy, że powinien on być dopasowany do osobistych potrzeb oraz preferencji użytkownika. Tylko wtedy będzie mógł spełniać w prawidłowy sposób swoją funkcję.
Istnieje wiele powodów, przez które możemy borykać się z bólem kręgosłupa. Z uwagi na to niezwykle ważne jest, aby jak najszybciej znaleźć przyczynę i ją wyeliminować. Pomóc w tym może zmiana nawyków lub dobry materac do spania!