Czy jedzenie może wpływać na kondycję naszego kręgosłupa? Oczywiście, że tak. Dlatego właśnie dzisiaj zastanowimy się, co koniecznie powinno znajdować się w naszej lodówce, gdy zmagamy się z dolegliwościami bólowymi.
Skąd bierze się ból kręgosłupa?
Skąd biorą się dolegliwości bólowe kręgosłupa? Źródła mogą być naprawdę różne! Nie zawsze odpowiadają za to choroby, lecz często kwestią jest na przykład nas styl życia. Zwłaszcza pandemia sprawiła, że wiele obowiązków wykonujemy zdalnie, z domu, gdzie nie zawsze dbamy o to, w jakiej pozycji siedzimy, przez co musimy zmagać się z różnego rodzaju spięciami, bólami i ogólnym dyskomfortem. Inną kwestią jest również stres – źródłem problemów jest często jest zwiększony poziom kortyzolu we krwi, co również ma wpływ na nasze ciało. Nie możemy zapomnieć też o brakach witamin. Warto jest wspomnieć między innymi, o spożywaniu większej ilości produktów, które posiadają witaminy z grupy B lub dany składnik suplementować. Jest to o tyle istotne, że są one rozpuszczalne w wodzie, dlatego nie są magazynowane w naszym organizmie.
Dieta na ból kręgosłupa
Jak już zostało wspomniane, to co jemy, może wpływać na ogólną kondycję naszego kręgosłupa i to nie tylko chodzi o wymienione już dzisiaj witaminy z grupy B. Dieta, która będzie obfitowała we wszelkiego rodzaju mikro- i makro- elementy będzie zapobiegać nie tylko dolegliwościom bólowym, lecz również różnego rodzaju chorobom, jak chociażby rwa kulszowa czy też dyskopatia. Musimy pamiętać o tym, aby zagwarantować sobie odpowiednią ilość białka, soli mineralnych, wapnia czy też witamin z grupa A czy C. Są one jednocześnie w stanie poprawić elastyczność naszych stawów czy też uzupełnić różnego rodzaju niedobory. Co w takim razie jeść?
Co jeść przy bólach kręgosłupa?
Oczywiście bardzo istotną częścią naszej diety są warzywa i owoce. A to za sprawą flawonoidów (które posiada między innymi czekolada o dużej zawartości kakao), które wykazują działanie przeciwzapalne. Minimalizują też ryzyko występowania choroby zwyrodnieniowej i wspomaga procesy gojenia. A co zjeść z warzywami? Świetnie nadadzą się tutaj ryby, takie jak chociażby łosoś, które posiadają różnego rodzaju tłuszcze nasycone czy też kwasy Omega -3. Inną kwestią są składniki poprawiające smak naszych potraw i napojów jak imbir czy kurkuma. Pierwszy, minimalizuje dolegliwości bólowe, a kurkuma zmniejsza obrzęki. Co jeszcze może nam pomóc? Chociażby pokarmy bogate w magnez, jak:
- orzechy,
- szpinak,
- banany,
- ciemne pieczywo
- warzywa strączkowe.
A to wszystko związane jest z faktem, że wspomniany pierwiastek minimalizuje spięcia ciała, zapobiega drętwieniu kończyn czy też wspomaga nasze ogólne samopoczucie, które również ma wpływ na kondycję kręgosłupa.
Dieta może wpływać na każdą dziedzinę naszego życia, również kondycję naszego kręgosłupa. Dlatego właśnie warto jest o nią dbać!