Fobia szkolna jest problemem, który diagnozuje się u coraz większej ilości dzieci w wieku od siedmiu do osiemnastu lat. Szkoła jest bowiem miejscem, w którym odnosi się pierwsze sukcesy i porażki, buduje lepsze i gorsze relacje z rówieśnikami, a ponadto każdego dnia staje się przed całkiem nowymi wyzwaniami.
Fobia szkolna – co to takiego?
Wiele osób uważa, że fobia szkolna jest symulowaniem i szukaniem wymówek wynikającym z jednorazowego lęku przed pójściem do szkoły, na przykład z powodu trudnego sprawdzianu. Rzeczywistość jest jednak zupełnie inna – fobia ta, występująca również pod nazwą skolionofobii i nerwicy szkolnej, to długotrwały i intensywny stan, którego absolutnie nie powinno się lekceważyć. Lęk przed pójściem do szkoły jest w tej sytuacji tak silny, że potrafi paraliżować. Objawia się somatycznie, czyli fizycznie. Wśród najpopularniejszych oznak tego problemu wymienia się ból brzucha, nudności, biegunkę, roztrzęsienie, duszności, czy drżenie rąk i mięśni. Każdy z wymienionych objawów pojawia się rano, przed pójściem do szkoły, a w niektórych przypadkach już poprzedniego dnia wieczorem. Osoby zmagające się z tym problemem niekiedy uskarżają się również na nadmierne pocenie się, a nawet omdlewanie.
Przyczyny fobii szkolnej
Przyczyny fobii szkolnej mogą być bardzo zróżnicowane i zazwyczaj zależą ściśle od osoby, której ten problem dotyczy. Jest jednak kilka najpopularniejszych powodów, dla których pojawia się lęk tego typu.
- Lęk separacyjny – strach przed rozstaniem z bliskimi, który objawia się napadami paniki przed próbą rozdzielenia, czy też napadami złości. Tego typu objawy lękowe pojawiają się w wieku wczesnodziecięcym i przedszkolnym.
- Lęk społeczny w dzieciństwie – pojawia się przed szóstym rokiem życia i wynika unikania ludzi spoza kręgu rodziny i bliskich znajomych rodziców.
- Fobia społeczna nastolatków – może pojawić się w podstawówce lub w liceum. Ocena rówieśnicza ma w tym okresie ogromny wpływ na samoocenę, samopoczucie i chęci do wykonywania podstawowych czynności, takich jak na przykład chodzenie do szkoły.
- Zbyt wysokie wymagania stawiane przez rodziców często sprawiają, że dzieci czują się przytłoczone ilością obowiązków. Lęk przed chodzeniem do szkoły pojawia się w odpowiedzi na strach przed niespełnieniem oczekiwań.
- Zmiany zachodzące w życiu, takie jak rozwód rodziców, czy przeprowadzka mogą odbić się na ogólnym stanie psychicznym, a w konsekwencji doprowadzić do powstania lęku przed szkołą.
- Poczucie odmienności (niepełnosprawność, wady wymowy, dysleksja).
Jak radzić sobie z nerwicą szkolną?
Pierwszą myślą wielu zdezorientowanych rodziców jest szukanie pomocy w Internecie. Nie ma w tym absolutnie nic złego, natomiast warto zwracać uwagę na źródła, z których pozyskuje się informację. Niezawodną, internetową encyklopedią będzie z pewnością blog edukacyjny, który przekazuje sprawdzone informacje. Z tego typu stron można się dowiedzieć między innymi tego, że przeczekanie nie jest rozwiązaniem – nie chodzenie do szkoły przez jakiś czas może tylko nasilić problem. Podobnie wygląda kwestia nauczania indywidualnego, które jest jedynie pozornym rozwiązaniem. Strach przed szkołą należy łagodzić stopniowo. Podstawową formą leczenia jest jednak psychoterapia behawioralna lub behawioralno-poznawcza. Pomoc specjalisty jest w tym przypadku nieoceniona.
Dziecko, które zmaga się z fobią szkolną może zakończyć każdy etap edukacji korzystając z indywidualnego trybu nauczania. Może, ale nie powinno. Takie działanie może i pozwoli mu na osiągnięcie zadowalających wyników i konkretnego poziomu wykształcenia, natomiast nie nauczy go wielu umiejętności miękkich, które będą kluczowe w dalszym, dorosłym życiu. Tego typu objawów nie należy więc ignorować – działanie powinno być podjęte możliwie jak najszybciej.
Artykuł sponsorowany