Na czym polega opieka nad seniorem?
Na początek warto wyjaśnić, że pojęcie opieki nad seniorem nie jest jednoznaczne. Wszystko zależy bowiem od stanu zdrowia starszej osoby. Senior może wymagać opieki całodobowej, która polega na podawaniu leków, zmienianiu ubrań, czynnościach pielęgnacyjnych, karmieniu. Czasami jednak osoby starsze są w stanie wykonać podstawowe czynności samodzielnie, dlatego też opieka nad nimi sprowadza się głównie do przygotowywania posiłków, sprzątania, dostarczaniu niezbędnych do życia artykułów. Niemniej jednak w każdy przypadku osoba, która ma sprawować opiekę nad seniorem, musi wykazywać do niej gotowość. Ważne są tutaj przede wszystkim chęci, a także umiejętność znalezienia czasu dla seniora – dotyczy to przede wszystkim osób, które opiekują się nim w domowych warunkach.
Empatia i zrozumienie – czy to wystarczy?
Powszechnie wiadomo, że osoba, która opiekuje się starszym człowiekiem, musi być empatyczna oraz wykazywać zrozumienie dla jego potrzeb. Ważna jest chęć odbywania rozmów, które dla seniora mogą okazać się wręcz zbawienne. Chodzi o to, aby opieka nie sprowadzała się jedynie do mechanicznego wykonywana poszczególnych czynności, a do swego rodzaju współpracy pomiędzy seniorem, a opiekunem. Czy jednak empatia i zrozumienie wystarczą, aby móc zajmować się starszą osobą? Z pewnością nie, gdyż opiekun musi być również odporny psychicznie – stan zdrowia seniora może ulec pogorszeniu w każdym momencie, na co należy być przygotowanym. Opiekun często musi radzić sobie z bólem i cierpieniem osoby starszej. Musi również wykazywać się cierpliwością, bowiem niektórych seniorów trudno jest zachęcić do współpracy. Ważną cechą jest także odporność na stres oraz umiejętność posługiwania się podstawowymi artykułami medycznymi. Opiekun nie może bać się krwi oraz innego typu wydzielin, gdyż nie raz może być mu dane zmienić opatrunek bądź udzielić pierwszej pomocy. Istotna jest też umiejętność współpracowania z lekarzami, pielęgniarkami czy innymi osobami, które czuwają nad stanem zdrowia seniora.
Opiekun osoby starszej w specjalistycznym ośrodku
Osoba, która opiekuje się seniorem w domowych warunkach, często nie posiada wszelkich, niezbędnych predyspozycji. Niemniej jednak pracownicy specjalistycznych ośrodków muszą być dobrze przygotowani do tego, aby móc opiekować się osobą starszą, często schorowaną. Pracodawcy przywiązują dużą wagę nie tylko do wykształcenia oraz doświadczenia, ale również do samej postawy i osobowości kandydata na stanowisko opiekuna osoby starszej. Rozmowy przeprowadzane z aplikującymi często mają charakter wielopoziomowy, a czas ich trwania jest dłuższy, niż w przypadku standardowej rozmowy rekrutacyjnej. Tak też jest w ośrodku Klinika Seniora, a wszystko po to, aby zapewnić osobom starszym najlepszą, możliwą opiekę. Nie ma tutaj znaczenia, czy senior wymaga opieki całodobowej, czy jedynie dziennej – w praktyce opiekun musi posiadać takie same predyspozycje, aby móc podjąć pracę. Warto o tym pamiętać w kontekście wyboru ośrodka dla seniora, bowiem poza wykształceniem i praktyką niezwykle istotne są jeszcze predyspozycje własne, które kandydat zobowiązany jest posiadać.
Artykuł sponsorowany