Powodów wpływających na zaburzenia koncentracji może być wiele. Mózg może skupić się na jednym zadaniu nie dłużej niż kilkanaście minut, po tym czasie potrzebuje przerwy, aby następnie znowu wrócić do pracy z takim samym zaangażowaniem. Jeśli występują trudności w tym procesie i trudno powtórnie wrócić to pracy, świadczy to o problemach z koncentracją. Zdolność do skupienia jest bardzo ważna, ponieważ zależy od niej efektywne działanie. Istnieje kilka sposobów na pamięć i koncentrację.
Powody trudności z koncentracją
Jest kilka czynników, których występowanie przeszkadza w zdolności do koncentracji, należą do nich między innymi:
- bałagan w otoczeniu, mózg dostrzega zbyt wiele rzeczy jednocześnie i nie wie, na czym skupić uwagę,
- za dużo obowiązków na raz sprawia, że wykonując jedną rzecz, już myślimy o następnej,
- wykonywanie jednocześnie zbyt wielu czynności sprawia, że żadnej nie wykonujemy dobrze,
- intensywne emocje jak np. smutek, szczęście, podniecenie,
- odczuwanie głodu albo nadmierne przejedzenie,
- niewysypianie się i zmęczenie,
- rozpraszacze typu głośny dźwięk nadchodzących sms-ów, nieodpowiednia muzyka w tle.
Niejednokrotnie wystarczy zwrócić uwagę na te czynniki i je wyeliminować, a to wpływa korzystnie na pamięć i koncentrację.
Dieta sprzyjająca pracy mózgu
Na zdolność do koncentracji wpływa w dużym stopniu racjonalna dieta, warto wprowadzić do niej produkty, które sprzyjają pracy mózgu. Są to przede wszystkim kwasy omega-3, jest ich najwięcej w orzechach i rybach. Warto wspomagać mózg zażywając tabletki na pamięć i koncentrację jak np. Geriamoc. Na zdolność do koncentracji duży wpływ ma odpowiedni poziom witamin z grupy B, Żelaza, Magnezu, Wapnia, Cynku, Kwasu foliowego i Fosforu. Właściwe odżywianie może zapewnić odpowiednią ilość witamin, ale trzeba pamiętać, ze zamiast słodkiego batonika czy napoju gazowanego lepiej zjeść na drugie śniadanie ciemne pieczywo z warzywami i napić się wody mineralnej. Stymulujące pracę mózgu jest picie zielonej herbaty i yerba mate oraz spożywanie gorzkiej czekolady, która sprzyja produkcji endorfin i ma działanie stymulujące. Regularne dostarczanie organizmowi kalorii przez cały dzień również korzystnie wpływa na pamięć. Suplementy na pamięć powinny być zażywane w okresach zwiększonego narażenia na stres i zmęczenie albo kiedy z różnych powodów występują niedobory pierwiastków wpływających na pamięć w organizmie, w takich wypadkach dobrym rozwiązaniem może być apteka online. Stosowanie zasad zdrowego stylu życia może w znacznym stopniu poprawić koncentrację i wówczas leki na pamięć nie będą konieczne.
Ruch i trening pamięci
Ruch na świeżym powietrzu odgrywa bardzo ważną rolę w poprawianiu kondycji komórek mózgowych. Codzienne ćwiczenia albo przynajmniej półgodzinny spacer na świeżym powietrzu sprawia, że cały organizm jest dotleniony i praca mózgu przebiega dużo efektywniej. Ważną rolę odgrywa odpowiednia dieta na koncentrację i pamięć, ale należy także zwrócić uwagę na wyrobienie odpowiednich nawyków. Pomaga ograniczenie niepotrzebnych bodźców z zewnątrz, w czasie pracy komputer powinien być wyłączony, rozpraszać może też muzyka i włączony telewizor. Warto ćwiczyć pamięć powtarzając teksty piosenek, aforyzmów, czy krótkich wierszyków. Warto sięgnąć po suplementy na pamięć i koncentrację, które zawierają zazwyczaj kwasy omega-3 i lecytynę, korzystne są także wyciągi z miłorzębu japońskiego i żeń-szenia. Leki na pamięć są także przepisywane na receptę, w takim wypadku niezbędny jest kontakt z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej.
Artykuł sponsorowany