Nietolerancja laktozy to bardzo powszechna, a zarazem dokuczliwa dolegliwość. Składnik ten jest obecny głównie w mleku owczym i krowim, a także w przetworach stworzonych na ich bazie. Jakie są objawy tej nietolerancji pokarmowej i czy można im zaradzić? Wyjaśniamy!
Uczulenie na laktozę – poznaj przyczyny tej dolegliwości
Uczulenie na laktozę to nieprawidłowa reakcja organizmu, która ma miejsce po spożyciu posiłków zawierających cukier mleczny. Nietolerancja ta wynika z niedoboru laktazy w organizmie lub jej całkowitego braku. Wspomniana laktaza jest enzymem trawiennym niezbędnym do prawidłowego rozkładu laktozy na cukry proste (glukozę i galaktozę). Nierozłożony cukier mleczny fermentuje w jelicie grubym pod wpływem bakterii, a co za tym idzie – powoduje nieprzyjemne dolegliwości układu pokarmowego. Brak możliwości syntezy tego enzymu może być wrodzony lub nabyty.
Objawy nietolerancji laktozy
Wcześniej wspomniane dolegliwości układu pokarmowego potrafią być naprawdę dokuczliwe. Wśród nich wyróżnia się między innymi mdłości, ból brzucha, czy wzdęcia – są to objawy, które skutecznie obniżają samopoczucie, a w niektórych przypadkach utrudniają codzienne funkcjonowanie. Nie sposób nie wspomnieć również o uczuciu przelewania w żołądku, oddawaniu nadmiernej ilości gazów oraz o biegunkach. Dzieci i niemowlęta cierpiące z powodu uczulenia na laktozę bardzo często cierpią z powodu kolek.
Jak diagnozuje się tę nietolerancję?
Fakt, iż nietolerancja laktozy jest bardzo powszechną dolegliwością nie oznacza, że każdy będzie ją odczuwał tak samo. Samodiagnoza nie jest więc wskazana również w tym przypadku. Uczulenie na cukier mleczny można stwierdzić za pomocą testów:
- Analiza pH stolca to metoda wykorzystująca wiedzę na temat tego, że niestrawiona laktoza powoduje zakwaszenie. Jeśli więc badane pH okaże się kwaśne, można podejrzewać nietolerancję cukru mlecznego.
- Próba eliminacyjna to kontrolowane “odstawienie” laktozy na dwa tygodnie. W tym czasie pacjent uważnie obserwuje swój organizm i stwierdza, czy brak cukru mlecznego w diecie przyczynił się do widocznej poprawy stanu zdrowia.
- Wodorowy test oddechowy jest sposobem badania, w przypadku którego pacjentowi na czczo podaje się dawkę laktozy. Następnie mierzy się stężenie wodoru w wydychanym powietrzu – w przypadku nietolerancji, normy będą przekroczone.
- Endoskopia to test najbardziej inwazyjny, a zarazem najbardziej skuteczny. Polega na pobraniu wycinka z jelita oraz określeniu zawartości laktozy.
- Badanie krwi – bezpieczna i sprawdzona metoda.
Co robić, żeby nie odczuwać nietolerancji laktozy?
Leczenie jest ściśle zależne od rodzaju nietolerancji – jeśli ta jest wrodzona, pacjent nie ma zbyt dużego wyboru. Jedyną możliwością w jego przypadku jest wyeliminowanie z diety produktów, które zawierają cukier mleczny. Uczulenie na cukier mleczny może być jednak zdecydowanie mniej odczuwalne i inwazyjne, gdy pacjent przed każdym posiłkiem zawierającym mleko i przetwory zażyje tabletki z laktazą.
Warto mieć na uwadze, że nietolerancja laktozy nie jest tym samym, co uczulenie na mleko. Z brakiem umiejętności trawienia laktozy zmaga się bardzo wiele osób. Na rynku pojawia się więc coraz więcej propozycji produktów żywnościowych, które nie zawierają cukru mlecznego, smakują niemal tak samo i w żaden sposób nie ograniczają osoby uczulonej.