Kwas foliowy to jedna z najpotrzebniejszych witamin w organizmie człowieka. Wiele osób uważa jednak, że ewentualne skutki jego niedoboru dotyczą jedynie kobiet w ciąży, o których mówi się zdecydowanie najczęściej. Czy to prawda?
Kwas foliowy, czyli witamina B9 – wszystko, co musisz wiedzieć
Witamina B9, szerzej znana jako kwas foliowy, jest witaminą rozpuszczalną w wodzie, potrzebną dosłownie każdej komórce. Ma ogromne znaczenie w organizmie już od momentu poczęcia, aż do późnej starości. Występuje naturalnie w żywności, między innymi w owocach oraz zielonych warzywach liściastych. Można ją znaleźć również w ziarnach, orzechach, pełnoziarnistym pieczywie oraz w produktach pochodzenia zwierzęcego (wątrobie, jajach, serze). Kwas foliowy jest ważny szczególnie w zakresie działania układu krwionośnego i nerwowego. Odgrywa kluczową rolę w biochemicznych przemianach aminokwasów i kwasów nukleinowych, a także w wytwarzaniu czerwonych krwinek i podziale komórek.
Dla kogo jest szczególnie ważny?
Jak już zostało wcześniej wspomniane, kwas foliowy jest witaminą szczególnie istotną dla kobiet w ciąży. Odgrywa bowiem bardzo ważną rolę we wzroście i rozwoju płodu – wpływa między innymi na podział komórkowy i wzrost tkanek. Powinny go suplementować zarówno kobiety, które planują ciążę, jak i te, które już w niej są. Nie są one jednak jedyną grupą, w której ryzyko niedoborów wzrasta. Na poziom witaminy B9 powinny zwracać uwagę również osoby palące papierosy, często spożywające alkohol oraz stosujące antykoncepcję hormonalną. W grupie ryzyka znajduje się również młodzież w okresie dojrzewania, a także osoby w podeszłym wieku. Warto mieć jednak świadomość, że biodostępność tego składnika w organizmie jest uzależniona od jego podaży w diecie, przyjmowanych leków i ogólnego stanu układu pokarmowego. Niemal każdy człowiek ma mniejszy lub większy niedobór kwasu foliowego.
Kwas foliowy – w jakich dawkach powinien być suplementowany?
Zalecana dawka kwasu foliowego dla osoby dorosłej to 400 mikrogramów dziennie. Wartość ta jest jednakowa zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Kobiety w ciąży powinny jednak przyjmować go nieco więcej – eksperci mówią nawet o 600 mikrogramach dziennie. Warto mieć na uwadze, że przyswajalność syntetycznej formy witaminy B9 jest większa niż przyswajalność kwasu foliowego zawartego w naturalnych składnikach odżywczych. Właśnie dlatego zaleca się przyjmować folian w formie uniwersalnych kapsułek lub preparatów.
Niedobory kwasu foliowego – czym skutkują?
Niedobory kwasu foliowego potrafią być bardzo niebezpieczne. Prowadzą między innymi do osłabienia pracy mózgu, a co za tym idzie – zwiększonego ryzyka demencji. Mogą skutkować również zwiększonym ryzykiem rozwoju chorób serca. Kobiety w ciąży powinny suplementować kwas foliowy między innymi dlatego, że zbyt mała ilość tego składnika może prowadzić do wystąpienia wad cewy nerwowej płodu (np. do bezmózgowia, przepukliny mózgowej, rozszczepu kręgosłupa), a także do poronień, odklejenia łożyska i niskiej masy ciała noworodków.
Skutki niedoborów witaminy B9 są bardzo poważne. Warto mieć jednak na uwadze, że również jej nadmiar jest niebezpieczny – może bowiem nasilać zmiany nowotworowe, a także zaburzać funkcjonowanie układu immunologicznego. Górną granicę korzystnego stężenia kwasu foliowego szacuje się na 1 mg na dobę dla osób dorosłych.
Artykuł sponsorowany