Siedzący tryb życia prowadzi do różnych zwyrodnień kręgosłupa: wśród nich wymienia się między innymi dyskopatię. Jej objawy, początkowo mogą nie wzbudzać naszych podejrzeń, jednak z czasem często utrudniają wykonywanie wielu, codziennych czynności. Dowiedz się więcej na temat tego schorzenia.
Dyskopatia – czym jest?
Mianem dyskopatii określana jest choroba zwyrodnieniowa krążka międzykręgowego, który nazywany jest w języku potocznym dyskiem. Składa się on z jądra miażdżystego, które posiada galaretowatą strukturę otoczonego pierścieniem włóknistym. Kiedy mamy do czynienia z omawianym problemem? Mówi się o nim w sytuacji, gdy właśnie wskazany krążek czy też dysk ulega uszkodzeniu, a stać może się to na wiele, różnych sposobów. Podkreślamy, że jest to proces, który na ogół trwa latami. Zazwyczaj pierwsze objawy, jakim jest ból i dyskomfort bagatelizujemy, tłumacząc je zwykłym przemęczeniem czy też przeciążeniem. Przyczyn zwyrodnienia istnieje naprawdę wiele. Mogą wynikać zarówno z kwestii stricte fizycznych lecz również duży udział ma nasza psychika. Wymieńmy tutaj, między innymi:
- otyłość,
- brak ruchu,
- stres,
- zbyt intensywne treningi
- nieodpowiednie odżywianie,
- wiek,
- siedzący tryb życia.
Po czym poznać dyskopatię?
Po czym możemy poznać, że mierzymy się właśnie z dyskopatią? Jak zostało wspomniane, pierwszym objawem, który jednocześnie towarzyszy też wielu innymi chorobom, jest ból pleców, który zazwyczaj odczuwany jest w okolicy lędźwi i promieniuje aż do brzucha. Początkowo nie będzie on mocno doskwierający, jednak z czasem utrudnia wykonywanie wielu, codziennych czynności. Do tego dochodzić może między innymi drętwienie oraz mrowienie kończyn, czyli tak zwane zaburzenia czucia powierzchniowego. W skrajnych przypadkach pojawia się nawet niedowład kończyn dolnych. Duży dyskomfort może występować również w okolicy odcinka szyjnego kręgosłupa. Warto wspomnieć o objawach, które kojarzą nam się z chorobami kręgosłupa, jak mdłości.
Diagnostyka – co robić?
Jak diagnozuje się wskazane schorzenie? Konieczne jest tutaj wykonanie specjalistycznych badań, jak rezonans magnetyczny, RTG czy też tomografia komputera. Po stwierdzeniu dyskopatii zazwyczaj stosowane jest leczenie zapobiegawcze w postaci przyjmowania leków mających uśmierzyć ból. Ważną rolę w tym przypadku pełni także fizjoterapia i zlecone przez lekarza ćwiczenia. Operacje stosowane są wyłącznie w przypadku najcięższych odmian choroby. Pamiętajmy jednak, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć, dlatego właśnie ważne jest między innymi dbanie o zachowanie optymalnej masy ciała, pamiętanie o odpowiedniej pozycji w czasie siedzenia przy biurku czy też, w miarę możliwości, rezygnowanie z dźwigania.
Niestety, wielu z nas bagatelizuje pierwsze objawy chorób kręgosłupa. Pamiętajmy, że często pozornie zwykły ból może być symptomów naprawdę poważnych problemów.