Wielu wydaje się, że o chorobach kręgosłupa świadczy jedynie ból pleców. Dlatego właśnie często różnego typu symptomy, mogące świadczyć o poważnych problemach, są przez nas bagatelizowane. W związku z tym dzisiaj przyjrzymy się mniej typowym objawom.
Ucisk w klatce piersiowej a kręgosłup
Ucisk w klatce piersiowej niekoniecznie musi wskazywać na zaburzenia pracy serca, lecz świadczyć może one również o problemach dotyczących kręgosłupa, a dokładniej jego odcinka piersiowego. Często wiąże się ze zwyczajnym przeciążeniem, wskutek którego podrażniane są nerwy, dlatego też pojawiają się dolegliwości, które mogą nas niepokoić. Jest to problem, którego nie powinniśmy oczywiście bagatelizować, jednak na początek warto jest po prostu mniej się forsować, rezygnować z dźwigania na jakiś czas, aby zobaczyć czy bóle nadal występują. W międzyczasie dobrze jest wybrać się do lekarza, aby sprawdzić czy z naszym sercem jest wszystko w porządku.
Na co mogą wskazywać zaburzenia miesiączkowania?
Na problemy z kręgosłupem wśród pań mogą również wskazywać objawy związane z miesiączkowaniem. Wiele kobiet skarży się podczas okresu na bóle brzucha, szczególnie w jego dolnej części. Nie jest to jednak coś, na co trzeba się godzić, ponieważ tego typu dyskomfort może wynikać ze skręcenia miednicy, z którym można walczyć poprzez specjalnie dostosowane ćwiczenia, po które najlepiej jest się udać do specjalisty. Innym problemem są nieregularne miesiączki, za które często odpowiada hiperlordoza kręgosłupa – dochodzi w tym przypadku do ucisków na macicę i jajniki, dlatego pojawiają się zaburzenia cyklu menstruacyjnego. Tutaj konieczna może być wizyta u lekarza rodzinnego, który na podstawie opisu dolegliwości wypisze nam skierowanie do odpowiedniego lekarza; ginekologa lub ortopedy.
Drętwienie kończyn przy chorobach kręgosłupa
Objawem, który często jest przyczyną wizyty u lekarza jest drętwienie kończyn, a najczęściej ręki: zarówno od łokcia w dół, lecz też w wyższych partiach za co odpowiada zazwyczaj szyja, a mianowicie odcinek szyjny kręgosłupa. W takim wypadku warto jest się przyjrzeć w jakiej pozycji śpimy lub na przykład siedzimy przy biurku, szczególnie jeśli wykonujemy pracę przy komputerze. Pomocna okazać może się fizjoterapia, lecz także zakup ergonomicznej poduszki, która odpowiednio podtrzymuje głowę oraz właśnie szyję będącą odpowiedzialną za problemy.
Zawroty głowy i problemy kręgosłupa
Zawroty głowy mogą sygnalizować szereg różnych chorób. Jeśli jednak idą w parze z bólami w okolicach karku i szyi, mdłościami, drętwieniem kończyn czy sztywnością mogą one świadczyć o wystąpieniu zwyrodnień kręgosłupa. Tutaj warto jest złożyć wizytę u lekarza rodzinnego, który stwierdzi czy problem rzeczywiście dotyczy kręgosłupa czy może też innych chorób, a następnie skieruje na dalszą diagnostykę: często wykonywany jest w takich przypadkach rezonans magnetyczny czy tomografia komputerowa. W leczeniu zazwyczaj stosowana jest tu fizjoterapia.
Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, o czym mogą świadczyć dotykające nas dolegliwości, dlatego nawet najmniejszych symptomów nie powinniśmy bagatelizować!