Aby wszyć Esperal w Katowicach, należy zgłosić się do placówki medycznej i pozytywnie przejść wizytę kwalifikującą do przeprowadzenia zabiegu. Podczas niej lekarz określa wskazania do „zaszycia”, niweluje ryzyko występowania ewentualnych przeciwwskazań, dzięki czemu bezpośrednio zapobiega powikłaniom. Udziela ponadto chorym rad i zaleceń, dotyczących zarówno okresu rekonwalescencji po zabiegu, jak i długotrwałego okresu terapeutycznego. Wielu pacjentów zastanawia się wtedy nad tym, co ich czeka, gdy w trakcie terapii spożyją alkohol etylowy.
Przepicie Esperalu dla żadnego pacjenta stosującego terapię awersyjną nie powinno być kuszącą propozycją. Połączenie disulfiramu z nawet minimalną dawką alkoholu może bowiem skutkować wystąpieniem szeregu nieprzyjemnych i niebezpiecznych dla zdrowia i życia pacjenta objawów. Zanim alkoholik zdecyduje się wszyć Esperal, w Katowicach zostaje on poinformowany przez lekarza o skutkach takiego oddziaływania i skuteczności farmakologicznych form wspierania leczenia choroby alkoholowej. Jego decyzja zaś o stosowaniu terapii awersyjnej powinna być w pełni świadoma, dobrowolna i przemyślana.
Disulfiram – substancja czynna Esperalu
Główną substancją zawartą w Esperalu jest disulfiram, czyli organiczny związek chemiczny. Stanowi on metodę wspomagającą leczenie alkoholizmu, a więc sam w sobie nie jest lekiem, choć powszechnie jest tak nazywany. Ten środek farmaceutyczny sprzedaje się w polskich aptekach pod nazwą Disulfiram WZF. W Katowicach można go otrzymać w większości aptek od ręki. Nie jest konieczne zamawianie go niejako na zapas, nawet obecnie, gdy rośnie jego popularność.
Disulfiram działa na organizm zaszytego człowieka jak blokada. Uniemożliwia bowiem wydzielanie jednego z ważniejszych enzymów wątrobowych, jakim jest dehydrogenaza aldehydowa. Odgrywa ona znamienną rolę w procesie trawienia alkoholu etylowego do dwóch postaci: szkodliwej (aldehydu octowego) i obojętnej (kwasu octowego). Jeżeli „zaszyty” alkoholik spożyje jakąkolwiek ilość alkoholu lub w inny sposób dostarczy substancję odurzającą do swojego organizmu, aktywuje działanie disulfiramu. W konsekwencji w jego krwiobiegu dojdzie do niebezpiecznej kumulacji aldehydu octowego. Bez udziału dehydrogenazy nie może on bowiem zostać przekształcony do swojej nietoksycznej postaci. Jego nadmiar odczuwalny jest przez alkoholika natomiast podobnie, jak zatrucie alkoholowe. W tej sytuacji ma on jednak do czynienia z niebezpieczną reakcją disulfiramową.
Szczegóły na temat Esperalu i wskazań do jego stosowania znajdziesz w linku: https://katowice.galmedic.pl/uslugi/esperal/.
Esperal w Katowicach – dostępność
Esperal w Katowicach dostępny jest wyłącznie na zlecenie lekarskie. Oznacza to, że pacjent, który chce samodzielnie kupić ten środek farmaceutyczny w aptece, musi pozyskać na niego receptę. W tym celu powinien odwiedzić lekarza specjalizującego się w prowadzeniu terapii uzależnień.
Pacjent nie zawsze musi jednak samodzielnie udawać się do apteki w celu zakupu Esperalu. W Centrum Medycznym Galmedic ogranicza się bowiem niezbędne formalności do minimum. Specjaliści nie potrzebują tu zatem ani skierowań, ani recept. Samodzielnie badają pacjenta i wykonują skrupulatny wywiad lekarski. Na podstawie odpowiedzi uzyskanych od pacjenta (m.in. ile trwają ciągi alkoholowe, jaki jest stopień jego uzależnienia oraz czy istnieją w jego rodzinie predyspozycje genetyczne do popadania w nałogi) ustalają optymalną dawkę leku. Co istotne, Esperal jest w Galmedic dostępny od ręki – na miejscu. Pacjent nie kupuje go samodzielnie, ale otrzymuje odpowiednią dawkę już podczas wykonywania zabiegu. Wszczepia mu ją doświadczony chirurg.
Działanie terapii awersyjnej
Terapia awersyjna działa na organizm alkoholika zarówno jeżeli chodzi o sferę psychiczną, jak i fizyczną. Wywołując określone objawy po jej połączeniu z alkoholem, wzbudza strach uzależnionego przed podjęciem prób przepicia. Każdy chory zostaje bowiem uprzedzony przez lekarza o tym, że podczas terapii należy bezwzględnie powstrzymywać się od spożywania i przyjmowania alkoholu w jakichkolwiek dawkach i możliwych postaciach oraz pochodnych. Lekarz lub terapeuta nie ukrywa również przed pacjentem możliwych skutków przepicia wszywki. Wbrew powszechnym opiniom, „zaszyty” alkoholik po przepiciu Esperalu nie odczuwa wyłącznie kaca.
Reakcja disulfiramowa może wiązać się z wystąpieniem u pacjenta szeregu nie tylko nieprzyjemnych, ale również niebezpiecznych dolegliwości. Najczęściej zauważano dotychczas zaburzenia akcji serca, wartości ciśnienia tętniczego krwi, zaburzenia psychiczne, neurologiczne, z psychozami włącznie, napady drgawek, omdlenia, bóle i zawroty głowy. W przypadku, gdy alkoholik dostarczy do swojego organizmu większe ilości substancji odurzającej, objawy reakcji disulfiramowej będą bardziej nasilone. Pacjent cierpi wtedy z powodu duszności, utraty przytomności, zawału mięśnia sercowego, udaru, a nawet nagłego zatrzymania akcji serca. Wszystkie te stany są bezpośrednio zagrażającymi jego zdrowiu. Zwłaszcza jeżeli podczas terapii awersyjnej pozostaje on bez opieki.
Wymienionych objawów alkoholicy boją się zwykle na tyle, by unikać spożywania alkoholu etylowego podczas całego okresu terapeutycznego z wykorzystaniem Esperalu. Ponieważ jest on zwykle długotrwały i może osiągać nawet długość 12 miesięcy, sprzyja rozpoczęciu kompleksowej terapii alkoholizmu i podjęciu odpowiednio szybkich decyzji o pozostaniu w trzeźwości. Aby osiągnąć jak najlepszy rezultat terapeutyczny, nie wystarczy oddziaływań opierać na wewnętrznym strachu pacjenta. Esperal stanowi bowiem zbyt słabą motywację zewnętrzną, by stać się samodzielnym lekiem na alkoholizm. Wobec tego jest on najskuteczniejszy wyłącznie w towarzystwie psychoterapii.
Skuteczność
Większość pacjentów ocenia skuteczność Esperalu na stosunkowo wysokim poziomie. Dostrzegają oni fakt, że wszywka alkoholowa staje się pierwszym krokiem na drodze do trzeźwości. To pośrednio dzięki jej zastosowaniu alkoholik przerywa ciąg alkoholowy i staje się trzeźwy. By móc się „zaszyć”, nałogowiec musi bowiem utrzymać okresową abstynencję przynajmniej przez 24 godziny poprzedzające zabieg. Detoks może przeprowadzić samodzielnie, ale zaleca się, by przerwanie ciągu alkoholowego przebiegało pod fachową opieką specjalistów i ich czujnym okiem. Trzeźwego pacjenta znieczula się miejscowo i za pomocą skalpela dociera do obszaru podpowięziowego mięśnia pośladkowego. Tam chirurg umieszcza kilka tabletek z Esperalem. Następnie ranę zaszywa się i zakłada opatrunek. Zabieg ten jest zatem szybki i mało inwazyjny, obarczony niewielkim ryzykiem wystąpienia powikłań.
Rzadko pacjenci skarżą się na występowanie skutków ubocznych zaszycia, które ograniczają skuteczność wszywki alkoholowej. Do sporadycznych, choć najczęściej zgłaszanych powikłań po zabiegu zalicza się otorbienie Esperalu. W takim przypadku w miejscu zaszycia tabletek dochodzi do powstania torbieli. Skutecznie ogranicza ona wchłanialność substancji do krwiobiegu pacjenta. W związku z tym w jego układzie krwionośnym może w danej chwili znajdować się zbyt niska dawka leku, by powstrzymać go skutecznie przed spożywaniem alkoholu. Również jeżeli pacjent zauważy u siebie niepokojące objawy (nadmierny ból, zaczerwienienie, świąd, pieczenie, rozejście rany), powinien niezwłocznie zasięgnąć opinii lekarza.
Esperal w Katowicach – cena
Cena zabiegu uzależniona jest przede wszystkim od miejsca, w którym się go wykonuje oraz upodobań pacjentów. W Centrum Medycznym Galmedic na alkoholików, chcących rozpocząć terapię awersyjną czeka wszywka alkoholowa w kilku odsłonach: podstawowej (650 złotych), PLUS (850 złotych), MAX (2100 złotych). We wszystkich dostępnych opcjach wliczono w cenę usługi nie tylko koszt przeprowadzenia zabiegu, ale również cenę dawki leku oraz konsultację lekarską.
Artykuł sponsorowany