Biurka z regulacją wysokości to elementy wyposażenia, które cieszą się coraz większą popularnością. Tego typu meble pojawiają się w biurach oraz w prywatnych pokojach osób, które spędzają przy komputerze dużo czasu. Czy tego typu inwestycja ma wpływ na zdrowie?
Praca siedząca – jakie są jej wady i zalety?
Szacuje się, że aż 70% osób czynnych zawodowo pracuje w pozycji siedzącej. Oznacza to, że kilka milionów Polaków każdego dnia jest narażonych na negatywne skutki związane z takim trybem wykonywania swoich obowiązków. Wśród nich należy wymienić między innymi obniżenie sprawności fizycznej, przewlekłe bóle pleców oraz ból kolan. Warto mieć jednak na uwadze, iż wiele z nich wynika nie tylko z samej pracy na siedząco – równie dużym problemem jest nieprawidłowa pozycja przy biurku. Należy pamiętać, aby plecy przylegały do oparcia, stopy były oparte na podłodze, a kolana pozostawały rozwarte. Nie bez znaczenia pozostaje także ergonomiczne stanowisko pracy. Bardzo ważne jest to, aby krzesło pracowało dynamicznie, monitory znajdowały się na odpowiedniej wysokości, w prawidłowej odległości od oczu. Dzięki temu można uniknąć problemów związanych z pochylaniem się w kierunku komputera. Prawidłowa pozycja siedząca ma jednak swoje zalety – jest przede wszystkim wygodna i zapewnia dużą stabilność ciała.
Czy praca stojąca jest lepsza od siedzącej?
Obciążenie kręgosłupa w trakcie siedzenia jest o 40-90% większe niż podczas stania. Choć wniosek dotyczący tego, że zdecydowanie lepiej stać, nasuwa się sam, to sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Wielogodzinne wykonywanie swoich obowiązków w pozycji stojącej również ma bardzo zły wpływ na organizm. Staniu nie można jednak odmówić kilku znaczących zalet. Przede wszystkim odciąża plecy i pozytywnie wpływa na postawę. Niezaprzeczalnym atutem jest również fakt, iż podczas stania ma się więcej energii oraz jest się w stanie zdecydowanie bardziej skoncentrować.
Biurko regulowane, czyli nowoczesny, złoty środek
Czasami wydaje się, że nie istnieje rozwiązanie idealne. Praca siedząca jest zła, długotrwała praca na stojąco – jeszcze gorsza. W tej sytuacji z odsieczą przychodzi wcześniej wspomniane biurko regulowane, które daje użytkownikowi wiele możliwości. Za pomocą kilku przycisków można dostosowywać jego położenie do swoich potrzeb. Gdy zmęczysz się pracą w pozycji siedzącej, bardzo szybko możesz zwiększyć wysokość stołu i postać przez kilka chwil. Możesz w ten sposób osiągnąć złoty środek – podczas ośmiogodzinnego dnia pracy, sześć możesz spędzić na siedząco, a dwie – na stojąco. To oczywiście tylko przykład, ponieważ każdy powinien wypracować sobie indywidualny plan, który najbardziej mu odpowiada. Mimo zalet płynących z pracy stojącej, nie warto “rzucać się na głęboką wodę” i spędzać w ten sposób większości dnia. Kilka godzin dziennie zdecydowanie wystarczy, aby zauważyć pozytywne skutki takiego trybu. Tego typu mebel ma jeszcze wiele istotnych zalet: jego wygląd można spersonalizować, a minimalistyczne rozwiązania pozwalają na utrzymywanie czystego i schludnego środowiska pracy pozbawionego zwisających przewodów.
Nic dziwnego, że biurka regulowane powoli stają się nowym trendem w korporacjach, w branży IT i w przypadku freelancerów. To wspaniały sposób na to, aby w łatwy sposób pozbyć się bólu pleców wynikającego z długotrwałej pracy siedzącej.
Artykuł sponsorowany