Podczas poszukiwań aparatów do fizykoterapii najczęściej pojawia się dylemat, który rodzaj wybrać – przenośny, czy stacjonarny. Tak naprawdę podjęcie decyzji zależy od dwóch czynników, tego, jakie przeznaczenie ma mieć sprzęt oraz jakie są względem niego oczekiwania. Znaczenie ma także to jaki profil pacjenta będzie dominował w gabinecie oraz czy nawiązana zostanie współpraca z Narodowym Funduszem Zdrowia.
Sprzęt do rehabilitacji w postaci aparatów do fizykoterapii
Jeżeli chodzi o aparaty stacjonarne, to znajdują zastosowanie głównie w gabinetach, których osoby zarządzające podpisały kontrakt z NFZ-em. Wśród zalet takiego rozwiązania znajduje się możliwość ciągłości pracy urządzenia, samodzielnego ustawiania parametrów i znacznie wyższy poziom produktywności. Drugi typ – przenośne aparaty mają nieco niższe parametry, ponadto rzadko jest w nich możliwość ręcznego regulowania. Sprzęt do rehabilitacji w mobilnej formie może sprawdzić się na przykład w przypadku świadczenia dodatkowych usług leczenia dolegliwości układu ruchowego. Może to być na przykład wynajem krótkoterminowy, dzięki wbudowanym akumulatorom, czy bateriom nie jest nawet potrzebny stały dostęp do prądu. Możliwy jest także wyjazd na zabieg do pacjenta, który nie może z jakichś przyczyn dojechać samodzielnie do gabinetu. W nowszych modelach przenośnych aparatów do fizykoterapii parametry mogą być nieco wyższe od przedmiotów stacjonarnych – wszystko jest kwestią ceny. Biorąc pod uwagę sprzęt do rehabilitacji w postaci aparatu do magnoterapii, coraz rzadziej korzysta się z tak zwanych solenoidów. Zamiast nich montowane są aplikatory mające postać płaskich dysków, mat lub pasków. Co za tym idzie, zmniejsza się koszt i znika konieczność przygotowania dużej ilości miejsca.
Odpowiedni dobór sprzętu do rehabilitacji
Wszystkie działania i inwestycje powinny być podejmowane w oparciu o ekonomiczne rozwiązania, co może objawiać się poprzez wyposażenie w aparaty każdy rodzaj gabinetu. Nie powinno mieć znaczenia to, czy prowadzi się wyłącznie tradycyjny gabinet, czy też świadczy usługi mobilne. Powinno się zakupić taki, aby miał zastosowanie w obu przypadkach. Nie bez powodu należy brać pod uwagę również cenę, stacjonarne aparatury zazwyczaj są droższe, niż przenośne. Przykładów nie trzeba szukać daleko, jednym z nich jest aparat do przeprowadzania drenażu limfatycznego. Sprawdzi się on nawet w warunkach domowych, daje możliwość zmian trybów działania. Nieco bardziej zaawansowane technologie są dedykowane specjalistycznym placówkom medycznym, w których liczy się precyzja i jak największe możliwości podczas przeprowadzania zabiegów. Dla każdego dedykowane są całkowicie inne urządzenia, dlatego najważniejszym krokiem jest dokładna analiza potrzeb własnych i pacjentów. Zakres świadczonych usług, możliwości, jakie daje sprzęt rehabilitacyjny oraz oczekiwania względem niego są kwestiami nadrzędnymi. Pomocą zazwyczaj służą osoby pracujące w sklepach medycznych, są one najlepiej zorientowane w ofertach konkretnych producentów.
Artykuł sponsorowany