Pulmonologia a COVID
Co łączy pulmonologię z COVID? Bardzo dużo, COVID to choroba płuc, większość objawów COVID to objawy pulmonologiczne. Osoby chorujące na astmę lub inne choroby płuc są bardziej podatne na zarażenie się koronawirusem. Pamiętajmy nośmy maseczki, zachowujmy dystans społeczny, i unikajmy dużych skupisk ludzi. No i przede wszystkim zaszczepmy się – jest to obecnie jedyna metoda ochrony przed koronawirusem.
Jakie są najczęstsze objawy Koronawirusa?
Bo nie jest to jednorodna choroba i nie wszyscy mają takie same objawy tej choroby.
„Proszę Państwa, bardzo często COVID jest porównywalny do grypy i podobieństwo z grypą jest następujące:
- jest to choroba gorączkowa, występuje wysoka gorączka
- niskoniżytowa, czyli praktycznie nie ma kataru, nie ma praktycznie bólu gardła
- występują bóle mięśniowo-stawowe
- u prawie połowy pacjentów dochodzi do zaburzeń węchu i smaku
- suchy kaszel
To są te najważniejsze objawy.”
Mówi prof. Adam Antczak, który zajmuje się na co dzień pulmonologią w Łodzi. U pacjentów chorych na COVID mogą być izolowane objawy pokarmowe pod postacią wymiotów lub wymiotów i biegunki. To jest to, co odróżnia COVID-19 od grypy, w której nie ma praktycznie objawów pokarmowych praktycznie w ogóle. Pozostałe objawy, w tym również zaburzenia smaku i węchu mogą być w grypie, choć w grypie występują 10-razy rzadziej. Na tym podobieństwa się kończą, wylicza pulmonolog z Łodzi.
Umieralność z powodu COVID-19 jest co najmniej 10-krotnie wyższa niż grypy.
Wreszcie coś, co jest bardzo ważne, chciałbym to podkreślić. Nawet jak mamy przebieg dość łagodny, to ryzyko powikłań sercowo-naczyniowych COVID-19 jest bardzo wysokie. Wiemy to doskonale z badań autopsyjnych, przeprowadzonych na populacji Nowego Jorku. Ryzyko mikrozatorowości i uszkodzeń naczyniowych, które skutkują zawałami i udarami mózgu jest 10-krotnie większe niż w przypadku grypy – ostrzega pulmonolog Adam Antczak. Czyli krótko mówiąc – one są podobne (w pewnym stopniu), ale różnią się zasadniczo jeśli chodzi o następstwa tych chorób, COVID jest znacznie cięższą chorobą. Oglądamy teraz dziesiątki, setki (w samej Łodzi) bardzo ciężkich zapaleń płuc COVID-owych, one mają charakterystyczny obraz radiologiczny, mają zwykle ciężki przebieg, wiążą się z niewydolnością oddechową i koniecznością wspomagania wentylacji, tlenoterapii. To wszystko razem stawia COVID19 jednak dość wysoko, to jest zawodnik wagi ciężkiej. Uważajmy na siebie apeluje Prof. Adam Antczak, kierownik kliniki Pulmonologii Ogólnej i Onkologicznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.
Pulmonolog Łódź
Prof. Adam Antczak to pulmonolog z Łodzi. Jest on jednym z czołowych polskich pulmonologów. Pulmonolog Adam Antczak zajmuje się leczeniem i profilaktyką chorób płuc. Obecnie dostępne są tylko teleporady, ale w cięższych przypadkach możliwa jest wizyta. Więcej informacji na oficjalnej stronie – www.adamantaczak.pl
Artykuł sponsorowany