Hemoroidy są bolesnym problemem. Szacuje się, że zmaga się z nim nawet połowa dorosłej populacji. Nie są to dokładne dane, ponieważ wiele osób nie zgłasza się do lekarza. Jednak trzeba pamiętać, że hemoroidy wymagają odpowiedniego leczenia.
Czym są hemoroidy?
Hemoroidy to nadmierne wypełnienie i powiększenie guzków krwawniczych – struktury naczyniowej obecnej w odbycie. Najczęściej towarzyszy temu stan zapalny oraz szereg innych dolegliwości. Zwykle obserwuje się je u osób między 45. a 65. rokiem życia.
Hemoroidy dzieli się na:
- wewnętrzne,
- zewnętrzne.
Objawy hemoroidów zależą od ich rodzaju. Często oba z nich współwystępują ze sobą, dlatego dolegliwości są mieszane. Są to: dyskomfort, ból podczas wypróżniania, podrażnienie skóry w okolicy odbytu, krwawienie z odbytu, świąd, problemy z utrzymaniem stolca.
Jakie są przyczyny hemoroidów?
Przyczyny hemoroidów nie zostały do końca poznane. Natomiast udało się ustalić czynniki, które sprzyjają ich wystąpieniu. Zalicza się do nich:
- brak aktywności fizycznej,
- długie przebywanie w pozycji siedzącej,
- częste zaparcia,
- częste biegunki,
- niska zawartość błonnika w diecie,
- ciąża,
- nadmierna masa ciała,
- predyspozycje genetyczne,
- zaburzenia ze strony mięśni dna miednicy.
Do wystąpienia hemoroidów mogą przyczyniać się także inne schorzenia. Wśród nich wymienić można: wodobrzusze, brak zastawek w naczyniach krwionośnych odbytu, marskość wątroby, guzy w miednicy.
Leczenie hemoroidów
Leczenie hemoroidów opiera się na kilku metodach. Jedną z nich jest farmakoterapia. Są to preparaty, których celem jest łagodzenie nieprzyjemnych dolegliwości. Zastosowanie na hemoroidy maści łagodzi stan zapalny, uśmierza ból, zwęża naczynia krwionośne, przyspiesza proces gojenia, wspomaga regenerację nabłonka i wzmacnia ściany żył. Dostępne są również czopki o podobnym działaniu. Zarówno one, jak i maści na hemoroidy są dostępne także bez recepty.
Pacjentom zaleca się również zwiększenie ilości błonnika w diecie i dbanie o odpowiednie nawodnienie organizmu. Dobrze działają ciepłe kąpiele oraz nasiadówki (np. z kory dębu). Ważny jest odpoczynek oraz umiarkowana aktywność fizyczna.
Niekiedy konieczne jest zabiegowe leczenie hemoroidów. Stosuje się je w przypadku bardzo zaawansowanego schorzenia. Dostępne metody to: krioterapia (leczenie zimnem), skleroterapia (środek zatrzymujący dopływ krwi do żył), podwiązanie specjalną gumką, laseroterapia, elektrokoagulacja. Leczenie zwykle przynosi dobre efekty. Zdarza się jednak, że hemoroidy powracają.
Artykuł sponsorowany