Zakup wózka inwalidzkiego, zwłaszcza pierwszego, to poważna decyzja, którą należy podjąć w oparciu o konkretne kryteria. Niewłaściwa decyzja może skutkować nie tylko tym, że sprzęt będzie niewygodny w użytkowaniu, ale wręcz zniechęci osobę niepełnosprawną do podejmowania jakichkolwiek aktywności. Zatem, jaki wózek inwalidzki wybrać? Oto najważniejsze aspekty, na jakie należy zwrócić uwagę.
Oceń własne możliwości fizyczne
Pierwszym kryterium, które trzeba uwzględnić, zastanawiając się, jak dobrać wózek inwalidzki, jest sposób napędzania sprzętu. Pod tym względem wyróżnia się zasadniczo dwa rodzaje wózków inwalidzkich – manualne oraz elektryczne.
Wózek inwalidzki ręczny będzie najlepszym rozwiązaniem dla osób, które mają w pełni sprawne kończyny górne – urządzenie wprawiane jest ruch właśnie siłą mięśni rąk. Specjaliści podkreślają ogromne korzyści wynikające z korzystania z wózka tego typu. Konieczność włożenia wysiłku w kierowanie pojazdem sprzyja poprawie kondycji fizycznej, która ma ogromne znaczenie z efektów rehabilitacji.
Wózek elektryczny jest przeznaczony dla pacjentów, którzy nie mają możliwości obsługi wózka ręcznego. Taki pojazd steruje się przy użyciu wygodnego joysticka. Wyposażony jest w akumulator, który – po pełnym naładowaniu – pozwala bez wysiłku pokonać nawet kilkanaście kilometrów.
Przemyśl przydatne funkcje
Wózek inwalidzki powinien zostać dostosowany pod kątem parametrów technicznych do specyfiki niepełnosprawności i związanych z nią potrzeb chorego. Do dyspozycji mamy modele posiadające najróżniejsze funkcje. Przykładowo wózek inwalidzki specjalny przeznaczony dla osób o szczególnych wymaganiach wynikających z osłabienia mięśni grzbietu i brzucha, wyróżnia zaawansowana konstrukcja, która ułatwia utrzymanie tułowia w pozycji wyprostowanej. Wózek specjalny cechują m.in. zastosowanie licznych opcji regulacji poszczególnych elementów czy obecność pasów podtrzymujących.
Zastanów się nad prowadzonym trybem życia
Ważnym czynnikiem wpływającym na to, jaki wózek inwalidzki wybrać spośród dostępnych wariantów wózków manualnych, jest stopień codziennej aktywności pacjenta.
Jeżeli wózek ma służyć jedynie do przemieszczania się w obrębie mieszkania, ewentualnie do pokonywania niewielkich odległości, wystarczający może być klasyczny, stalowy model wózka o standardowych gabarytach.
Jeżeli natomiast pacjent jest bardziej aktywny ruchowo, trenuje lub po prostu często spędza czas poza domem, w tym na terenach podmiejskich, warto postawić na wózek aktywny. Jego lekka aluminiowa konstrukcja i brak dodatkowych elementów wyposażenia (np. podłokietników) sprawiają, że jest zwrotny i porusza się bardzo dynamicznie.
Weź pod uwagę warunki lokalowe
To kolejna istotna kwestia przy wyborze wózka inwalidzkiego. Zakup sprzętu o pokaźnych rozmiarach przeznaczonego do użytkowania w niewielkich wnętrzach zdecydowanie utrudni osobie niepełnosprawnej funkcjonowanie. Praktyczną opcją jest w tym wypadku możliwość złożenia konstrukcji. W momencie, kiedy urządzenie nie jest potrzebne, wózek inwalidzki składany można schować np. w szafie. Taki model jest ponadto znacznie łatwiejszy w transporcie – można wygodnie zapakować go do samochodu i przewieźć w dowolne miejsce.
Należy pamiętać, że istnieje możliwość skorzystania z dofinansowania na zakup wózka inwalidzkiego. Refundacja może wynosić od 600 do 3 000 zł, zależnie od tupu pojazdu, dlatego zdecydowanie warto się o nią ubiegać.
Sprawdź ofetę BRANDvital dotyczącą wózków inwalidzkich: https://esklep.brandvital.eu/produkty,2?search=w%c3%b3zki%20inwalidzkie
Artykuł sponsorowany