Jak wybrać łóżko medyczne dla pacjenta leżącego? Dobry sprzęt tego typu powinien spełniać kilka wymogów funkcjonalnych. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, by zakupione łóżko rehabilitacyjne realnie zwiększyło komfort chorego i jego opiekuna.
Łóżko rehabilitacyjne – dlaczego warto zdecydować się na jego zakup?
Łóżko rehabilitacyjne, określane także jako łóżko ortopedyczne czy szpitalne, to rodzaj specjalistycznego sprzętu medycznego przeznaczonego przede wszystkim dla osób obłożnie chorych, czasowo lub stale spędzających większość czasu w pozycji leżącej.
Jego konstrukcja została opracowana w taki sposób, by zapewnić pacjentowi maksymalny komfort i bezpieczeństwo – ułatwiać zmianę pozycji, umożliwiać regulację poszczególnych segmentów czy pozwalać na swobodne przemieszczanie mebla pomiędzy pomieszczeniami dzięki kołom. Zakup sprzętu tego typu ma znaczenie także ze względów stricte zdrowotnych – korzystanie z łóżka rehabilitacyjnego z materacem przeciwodleżynowym wpływa na zmniejszenie ryzyka wystąpienia bolesnych zmian skórnych, na których powstawanie narażone są osoby długotrwale leżące.
W ofercie sklepów medycznych możemy znaleźć szeroki wybór łóżek ortopedycznych. Na co zwrócić uwagę, by wybrać dobrej jakości sprzęt, który zaspokoi indywidualne potrzeby chorego?
Łóżko ortopedyczne dostosowane do anatomii pacjenta
Gdy wybieramy łózko rehabilitacyjne, wymiary i maksymalne obciążenie to podstawowe kryteria, które należy wziąć pod uwagę.
Standardowo leże łóżka ma wymiary 90×200 cm, jednak w przypadku pacjentów o ponadprzeciętnej masie ciała szerokość może wynieść 120 cm, co zdecydowanie poprawi wygodę użytkowania. Mamy wówczas do czynienia z łóżkiem bariatrycznym.
Szczególne znaczenie ma wartość maksymalnego obciążenia łóżka. Najczęściej wynosi ono około 165 kg. Warto jednak sprawdzić, jakie jest obciążenie robocze, umożliwiające bezpieczne utrzymanie ciężaru pacjenta, ale także osoby, której zdarzy się np. przysiąść przy leżącym.
Łóżko rehabilitacyjne dopasowane do specyfiki choroby
Dobre łóżko ortopedyczne to takie, którego funkcje odpowiadają potrzebom wynikającym z charakteru dysfunkcji pacjenta. Do dyspozycji mamy sprzęty różnych klas (od podstawowej po premium) różniące się złożonością parametrów.
[obraz_1]
Nie w każdym przypadku będzie konieczny zakup sprzętu o najszerszym zakresie funkcjonalności, jednak w pewnych sytuacjach takie rozwiązanie jest zdecydowanie wskazane. Przykładowo osoby cierpiące na choroby układu krążenia bądź układu oddechowego powinny zainwestować w łóżko 3- lub 4-funkcyjne z możliwością ustawienia pozycji drenażowych – Trendelenburga i anty-Trendelenburga. Ułożenie w takiej pozycji usprawnia przepływ krwi oraz ułatwia oddychanie.
Niezależnie od stopnia niepełnosprawności chorego, warto zainwestować w łóżko rehabilitacyjne elektryczne. Jeśli pacjent jest w stanie obsługiwać je samodzielnie, może bez pomocy bliskich decydować o ustawieniu najbardziej dogodnej dla siebie pozycji. Jeżeli natomiast jego kondycja nie daje takich możliwości, łóżko rehabilitacyjne na pilota nadal jest zalecane. Stanowi to ogromne wsparcie dla opiekunów chorych. Dzięki możliwości np. bezwysiłkowego uniesienia zagłówka, mogą wkładać znacznie mniej trudu w codzienne, wymagające czynności pielęgnacyjne.
Przydatne funkcje domowego łóżka rehabilitacyjnego
Nowoczesne łóżka dla chorych leżących mogą być wyposażone w liczne udogodnienia i praktyczne rozwiązania, na które z pewnością warto zwrócić uwagę. Należą do nich, m.in.:
- wysięgnik ułatwiający zmianę pozycji,
- barierki zabezpieczające,
- opcja regulacji wysokości,
- funkcja pionizacji,
- pozycja krzesła kardiologicznego,
- możliwość blokowania poszczególnych pozycji leża przy pomocy pilota.
W razie wątpliwości co do wyboru optymalnego rozwiązania, warto skonsultować się z ortopedą lub fizjoterapeutą. Należy pamiętać, że istnieje możliwość skorzystania z dofinansowania na zakup łóżka rehabilitacyjnego ze środków NFZ.
Sprawdź ofertę BRANDvital na wynajem łóżek rehabilitacyjnych: https://www.brandvital.eu/produkty-medyczne/lozka-rehabilitacyjne/
Artykuł sponsorowany