Bardzo sucha skóra, zaczerwienienie, pokrzywka – to tylko część z objawów, jakie może dawać alergia. Ta z kolei może być wywołana przez szereg różnych czynników. Symptomy tego rodzaju zjawiska są wyjątkowo uciążliwe, ponieważ wiążą się z silnym dyskomfortem. Wysypka skórna może powodować silny świąd i pieczenie, wobec czego potrzebne jest coś, co pozwoli na złagodzenie negatywnych odczuć. Jak pielęgnować skórę dotkniętą reakcją alergiczną?
Skąd się bierze alergia skórna?
Alergia skórna, inaczej alergia kontaktowa, nierzadko wymaga pomocy w postaci leków przeciwzapalnych, które pozwolą na szybsze zmniejszenie objawów. Najważniejsze jest jednak unikanie czynnika, który spowodował uczulenie, a potencjalnym winowajcą może być naprawdę wiele substancji.
Pojawiająca się bardzo sucha skóra w towarzystwie krostek i stanu zapalnego może być skutkiem:
- przyjmowania niektórych leków;
- alergii na składnik zawarty w kosmetykach;
- spożycia jakiegoś określonego produktu;
- alergii na proszek do prania lub inny środek służący do czyszczenia ubrań;
- kontaktu z sierścią zwierząt;
- ukąszenia owada.
Objawy alergii kontaktowej są dość charakterystyczne. Zazwyczaj zmiany skórne są zlokalizowane wyłącznie w miejscu, gdzie mieliśmy bezpośredni kontakt z alergenem – wyjątkiem jest jedynie uczulenie na składnik pokarmu, ponieważ wówczas wysypka skórna może się pojawić np. na szyi i na twarzy. Oprócz tego na skórze jest widoczny wyraźny obrzęk i rumień, nierzadko naskórek zaczyna się łuszczyć, czemu towarzyszy silne swędzenie.
Jak pielęgnować bardzo suchą skórę dotkniętą alergią?
By zmniejszyć zaczerwienienia i zarazem przyspieszyć gojenie się wysypki skórnej oraz innych zmian, należy przede wszystkim korzystać z kosmetyków silnie nawilżających i natłuszczających. Dzięki temu chronimy naturalną barierę hydrolipidową skóry i wspomagamy regenerację naskórka. Balsamy nawilżające najlepiej nakładać dwa razy dziennie, a szczególnie po kąpieli, ponieważ kontakt z twardą wodą może jeszcze bardziej przesuszać i ściągać podrażnione miejsca.
>Równie istotne jest stosowanie łagodnych preparatów do oczyszczania, takich jak chociażby olejki do kąpieli. W ten sposób nie naruszymy skóry jeszcze bardziej. Należy tutaj zwracać uwagę, czy kosmetyki są przebadane dermatologicznie i czy mają właściwości hipoalergiczne. Lepiej unikać produktów z zawartością alkoholu i mydła – mogą dodatkowo skórę wysuszyć i sprawić, że czerwone plamy będą jeszcze bardziej zaognione.
W przypadku, kiedy wysypka skórna dotyczy twarzy, nie zapominajmy o usuwaniu sebum i innych zanieczyszczeń przy pomocy delikatnych płynów micelarnych lub mleczek. Dobrze też od czasu do czasu zadbać o łagodne złuszczenie martwego naskórka. Do tego zadania znakomicie sprawdzi się peeling z enzymami roślinnymi, które nie podrażniają skóry w takim stopniu, jak drobinki zawarte w tradycyjnych peelingach. Pozytywnie na stan cery wpłyną również silnie odżywiające maski, które możemy nakładać 1-2 w tygodniu. Dzięki temu szybciej pozbędziemy się alergii i przywrócimy skórę do pierwotnego stanu.
Artykuł sponsorowany