Odczuwanie bólu nie należy do przyjemnych. Ogranicza nas, a czasem nawet nie pozwala jasno myśleć. Jednak nie zawsze nasze dolegliwości można leczyć środkami farmaceutycznymi. Co więc robić w takim przypadku? Okazuje się, że nie każdy ból ma źródło tam, gdzie myślimy, a z migrenami, zawrotami głowy i astmą można poradzić sobie w inny sposób – udając się do osteopaty! Wizyta u niego oraz sam przebieg leczenia zaliczany jest do medycyny niekonwencjonalnej i zyskuje coraz większą popularność.
Kim jest osteopata?
Mimo coraz większego rozgłosu, osteopatia wciąż nie jest powszechną dziedziną. Osteopaci to osoby, które ukończyły studia medyczne w kierunku lekarskim lub fizjoterapeutycznym oraz dodatkowo zrealizowały odpowiednie szkolenia lub podyplomowe studia medycyny z zakresu osteopatii. Taka osoba musi umiejętnie wykorzystać wiedzę z zakresu patologii układu ruchowego oraz znać manualne techniki. Osteopaci traktują nasze ciało oraz umysł jako jedno i szukają przyczyny zaburzeń czy dysfunkcji na wielu płaszczyznach. Na początku wizyty osteopata przeprowadza z nami wywiad, bada, a potem ustala metody leczenia, na które składają się różne techniki.
Osteopatia, czyli co?
Osteopatia to manualna metoda zarówno leczenia, jak i diagnozowania. Narzędziem pracy w tej dziedzinie są ręce. Koncentruje się ona na konkretnych punktach na naszym ciele, które mogą powodować przyczynę naszego problemu. Ta forma medycyny niekonwencjonalnej pozwala pozbyć się problemów układu mięśniowo-szkieletowego, ale także i nerwowego, a to wszystko dzięki odpowiedniej analizie ruchomości naszych tkanek. Jednym słowem zabieg wykonywany przez osteopatę przywróci nam homeostazę w organizmie i zakończy problemy, z którymi przyszliśmy. Aby leczenie było odpowiednie, osteopata musi wybrać jedną z wielu technik, jakimi może się posłużyć. Są to na przykład techniki:
- manipulacji powięzi – niweluje zaburzenia ruchowe oraz poprawia działanie narządów wewnętrznych,
- czaszkowo-krzyżowe – poprawiają pracę układu autonomicznego, bardzo skuteczne u dzieci z ADHD oraz z autyzmem, ale także i u osób z zaburzeniami nerwicowymi,
- wisceralna – pomaga u osób z refluksem niezależnie od wieku, ale także i przy słyszalnych w uszach szmerach, migrenach czy bólach kręgosłupa.
Istnieją także terapie miękkotkankowe, punktów spustowych i manipulacje mięśniowo–powięziowe i wiele innych. O ich wyborze oczywiście decyduje osteopata po zbadaniu nas. Pierwsza wizyta trwa zazwyczaj ok. 30 minut i jest czymś w postaci zapoznania, ale następne mogą się trochę przedłużyć ze względu na leczenie. Koszt takiej wizyty waha się między 100 a 400 zł.
Terapia dla każdego?
Osteopata może pomóc przy wielu dolegliwościach. Warto się do niego udać, gdy odczuwamy: migreny, zawroty głowy, dyskopatie, bóle rwy kulszowej, nerwice, urazy, wady postawy, szumy uszne, bóle stawów czy kręgosłupa. Do dodatkowych wskazań, aby odwiedzić osteopatę należą także: bolesne miesiączki, nietrzymanie moczu, depresja poporodowa, astma czy nawet endometrioza. Wszelkie problemy ze strony układu pokarmowego, oddechowego czy krążenia, a także problemy ze wzrokiem czy słuchem – to wszystko również może stać się przyczyną wizyty u osteopaty. Specjalista ten przyjmie nas niezależnie od wieku. Dzieci, nastolatkowie czy seniorzy – każda grupa wiekowa może znaleźć u niego pomoc.
Wiele problemów można złagodzić lub całkowicie zniwelować poprzez udanie się do specjalisty jakim jest osteopata. Dzięki szerokiej wiedzy medycznej oraz znajomości różnych technik pomoże on poprawić naszą kondycję zdrowotną, dzięki czemu wyjdziemy z terapii zadowoleni.
Artykuł powstał przy współpracy z centrum-kore.pl