Ból pleców, głowy, a co za tym idzie, ciągłe rozdrażnienie są częstymi symptomami problemów z kręgosłupem. Określa się je dziś jako chorobę cywilizacyjną, związaną bezpośrednio z naszym stylem życia. W dbałości o kręgosłup na pewno nie pomaga przesiadywanie godzinami przed komputerem, oglądanie telewizji w nienaturalnej pozycji, czy czytanie książki trzymanej na kolanach. Czynników szkodzących kręgosłupowi jest znacznie więcej, jednak skupmy się nie na nich, ale na sposobach, które pozwolą wam zadbać o zdrowie i samopoczucie.
Rada 1 – komputer nie musi być wrogiem kręgosłupa
Trudno dziś wyobrazić sobie funkcjonowanie bez komputera. Służy przecież nie tylko do pracy, ale także do nauki, co nabrało szczególnego znaczenia w czasach pandemii. Nie możemy więc uniknąć kontaktu z monitorem, przed którym spędzamy zwykle kilka, jeśli nie kilkanaście godzin dziennie. Ogromnym problemem są laptopy, ponieważ przy ich obsłudze pochylamy głowę w dół, nadwyrężając tym samym kręgosłup szyjny.
Rozwiązanie jest proste. Wystarczy zakupić specjalne podstawki, dedykowane do komputerów przenośnych, które podnoszą ekran. Nie bez przyczyny przecież zasady BHP stosowane w zakładach pracy mówią, że monitor powinien być na wysokości oczu. Alternatywnym pomysłem jest zakup dodatkowego, tradycyjnego już monitora, w czym pomoże pożyczka na raty, i jego podłączenie do laptopa. Oprócz odciążenia kręgosłupa zyskacie także możliwość pracy na dwóch ekranach jednocześnie.
Rada 2 – ćwiczenia
Przy walce z bólami kręgosłupa niezbędne są ćwiczenia. Nie musicie od razu korzystać z usług profesjonalnych rehabilitantów, jeśli problem jest jedynie przejściowy i wynika choćby z postawy ciała przyjmowanej podczas pracy przy komputerze. Wystarczy kilka prostych do wykonania ćwiczeń, które rozluźnią mięśnie. Może to być klasyczne przeciąganie się, łapanie dłoni za plecami, a także przechylanie głowy w przód, w tył oraz na boki. Aktywności te znacie zapewne z dzieciństwa, z lekcji WF.
Jeśli jednak kłopoty z kręgosłupem są trudne do usunięcia domowymi sposobami, a ból nie znika, trzeba skorzystać z pomocy specjalistów. Rehabilitant zaproponuje szereg ćwiczeń oraz masaż, który pozwoli uwolnić się od dolegliwości. Serię zabiegów można sfinansować, korzystając z pożyczki na raty. Pamiętajcie jednak, że aby wizyty w gabinecie przyniosły oczekiwany efekt, konieczna będzie zmiana nawyków, związanych choćby z pozycją przyjmowaną podczas siedzenia czy spania.
Rada 3 – wygodny materac
Zdrowy sen ma ogromny wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu. Aby zregenerować siły, nie wystarczy optymalna temperatura w sypialni, zaciemnienie pomieszczenia czy przewiewna kołdra. Podstawą jest łóżko, a konkretnie materac, jaki się na nim znajduje. Dziś możliwości w zakresie wyboru materaca są naprawdę nieograniczone – od najprostszych modeli piankowych, aż do zaawansowanych materaców hybrydowych, które zapewniają najlepsze podparcie całego ciała, odciążając układ kostny oraz mięśnie.
Chcąc pozbyć się dolegliwości, warto więc zainwestować w hybrydę, w której zakupie pomoże pożyczka na raty. Materac posiada kilka stref twardości, które można regulować samodzielnie. Dopasowuje się do pozycji osoby śpiącej, gwarantując stabilizację ciała. Co więcej, wykonany jest z materiałów naturalnych, dlatego też będzie doskonałym wyborem również dla alergików.
Artykuł sponsorowany