Udar to nie wyrok. Choć stanowi on przyczynę niepełnosprawności u większości dorosłych Polaków, z jego przykrymi skutkami można skutecznie walczyć. Ogromną rolę w procesie powrotu do zdrowia oraz odzyskiwania sprawności odgrywa rehabilitacja. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, koniecznie czytaj dalej.
Rehabilitacja seniora po udarze – kiedy zacząć?
Powiedzenie “czas to pieniądz” doskonale wpisuje się w tematykę rehabilitacji poudarowej u seniorów. Powinna się ona rozpocząć możliwie jak najszybciej, tym bardziej że stanowi ona niezbędny element procesu leczenia. Dzięki szybkiemu rozpoczęciu pracy z pacjentem rosną szansę na odzyskanie sprawności oraz uzyskanie lepszych efektów terapii. U większości osób proces rehabilitacji rozpoczyna się natychmiast, już w trakcie pobytu seniora w szpitalu. Dzięki temu ma on zapewniony dostęp do interdyscyplinarnego zespołu specjalistów, gotowych nieść mu pomoc.
Rehabilitacja prowadzona w szpitalu trwa zwykle około 2-3 tygodnie. Przypada ona na czas tak zwanego okresu profilaktyki funkcjonalnej.
Co po szpitalu?
Rodziny pacjentów po udarze, odbierając swoich bliskich ze szpitala, często zadają sobie pytanie co dalej. Oczywiście należy kontynuować rehabilitację, najlepiej zaraz po opuszczeniu murów szpitala. Błędem jest myśleć, że senior po udarze powinien przez jakiś czas w spokoju odpocząć w domowym zaciszu. Takie postępowanie obniża szanse powrotu do sprawności.
Każda osoba po udarze opuszczająca szpital otrzymuje skierowanie na rehabilitację. W jego ramach można skorzystać z usług prywatnych ośrodków lub placówek, które mają podpisany kontrakt na rehabilitację z NFZ (np. jak Szpital Rehabilitacyjny w Popielówku). Wiele tego typu ośrodków oferuje także terapię w warunkach domowych.
Czas wczesnej rehabilitacji poudarowej przewidziany jest na maksymalnie 16 tygodni. Dotyczy on pacjentów, którzy zdecydowali się udać do ośrodka. Dla osób, u których prowadzona jest terapia domowa, czas ten wynosi 80 dni zabiegowych na rok kalendarzowy. W trakcie jednego dnia można skorzystać maksymalnie z pięciu zabiegów.
Seniorom oraz młodszym pacjentom, którzy przeszli udar przysługuje także rehabilitacja wtórna. Trwa ona 3-6 tygodni w roku i można z niej skorzystać w kolejnych latach po przebytym udarze.
Jakie ćwiczenia po udarze?
O tym, w jaki sposób będzie przebiegała terapia, każdorazowo decyduje specjalista. Każdy pacjent jest inny i ma swoje specyficzne potrzeby, do których terapeuta powinien się dostosować. U większości pacjentów zalecane są ćwiczenia czynno-bierne, które mają za zadanie przywrócenie sprawności motorycznej, a także walkę z innymi konsekwencjami przebytego udaru. W razie potrzeb ćwiczenia można modyfikować lub poszerzać ich gamę (np. o ćwiczenia logopedyczne itp.). Dzięki współpracy terapeuty z seniorem, a także jego rodziną i przyjaciółmi możliwe jest osiągnięcie najlepszych rezultatów.
Artykuł sponsorowany