Oczekiwanie na wynik badania krwi często jest irytujący dla wielu pacjentów. Szczególni ci, którzy są ciężko chorzy bądź oczekują na potwierdzenie lub wykluczenie poważnego schorzenia, chcieliby dowiedzieć się czegoś od razu po oddaniu krwi. Istnieje urządzenie, które pozwala otrzymać wyniki do 15 minut po oddaniu próbki moczu, krwi czy osocza. Jest to właśnie analizator biochemiczny.
Analizator biochemiczny – jak działa?
Pozwala on od razu przeanalizować próbki pobrane od pacjenta. Na miejscu można otrzymać wstępne wyniki badań. Jest to niezwykłe udogodnienie, ponieważ nie trzeba odsyłać krwi, moczu czy osocza do laboratorium. Analizatory biochemiczne mogą być lekkie, poręczne i przenośne albo występować w formie pełnowymiarowej. Mniejsze wersje z pewnością sprawdzą się u lekarzy, którzy jeżdżą na wizyty domowe.
W Polsce powstało wiele firm oferujących pobrania krwi w domu pacjenta. Taki podręczny analizator biochemiczny z pewnością ułatwiłby pracę personelowi medycznemu wysyłanemu na przeprowadzenie badań. W tradycyjnej przychodni czy na izbie przyjęć pełnowymiarowy analizator medyczny także powinien się znaleźć. Zdecydowanie skróciłby czas postawienia odpowiedniej diagnozy oraz pozwoliłby oszczędzić pieniądze na dowóz próbek do laboratorium. Należy podkreślić, że analizatory biochemiczne dają wiarygodne wyniki pomimo krótkiego oczekiwania na nie.
Co można zbadać z pomocą analizatora biochemicznego?
Wyróżnia się kilka markerów, które można natychmiast zbadać w analizatorze. Należą do nich markery wątrobowe, czynności nerek, sercowe, metaboliczne, nowotworowe czy płodności. Analizator wykaże również, czy w organizmie pojawiły się jakieś stany zapalne, cukrzyca, bądź choroby zakaźne. Co więcej, w zależności od wielkości i pojemności analizatora, można jednocześnie przebadać nawet kilkadziesiąt próbek. Analizatory mają różną wydajność. Urządzenia przeznaczone do dużych lub bardzo dużych laboratoriów potrafią osiągać nawet 2000 oznaczeń fotometrycznych. Co więcej, dostępne są też oznaczenia potencjometryczne (ISE).
Jak wybrać analizator biochemiczny?
Urządzenie należy wybrać w odniesieniu do wielkości laboratorium czy konieczności jego przewożenia. W tej kwestii warto znaleźć dystrybutora, który oferuje szeroki asortyment analizatorów. Dostępne modele różnią się wieloma czynnikami, które mogą wpływać na późniejszą efektywność w pracy. Dobrze skontaktować się z przedstawicielem wybranej firmy i dokładnie wypytać o wszystkie parametry urządzeń.
Jeżeli w laboratorium brakuje czasu lub pracowników, warto rozważyć zakup analizatora biochemicznego. Duże moce przerobowe, wydajność oraz oszczędność pieniędzy to tylko kilka z wielu zalet tego urządzenia. Dodatkowo pozwoli bardzo szybko poznać wstępne wyniki badań i ułatwi podejmowanie decyzji lekarzom. Szczególnie istotne jest to w przypadku pacjentów znajdujących się na oddziałach ratunkowych, gdzie każda sekunda ma znaczenie. Duża dostępność różnych modeli umożliwi wybranie tego najlepszego i najbardziej efektywnego do pracy w klinice, laboratorium czy do wizyt domowych.
Artykuł sponsorowany