Sen jest niezwykle ciekawym i nie do końca poznanym zjawiskiem. Zebraliśmy kilka nieoczywistych informacji na jego temat. Miłego czytania.
Czy faza księżyca ma wpływ na jakość snu?
Podobno tak! Naukowcy udowodnili, że sen podczas pełni jest gorszej jakości. Dodatkowe badania wykazały, że kilka dni przed i po pełni również jakość snu odbiega od optymalnej. Przyczyna tego zjawiska jest nie do końca poznana. Podejrzewa się, że wpływ ma na to zaburzenie uwalniania hormonów, co z kolei staje się przyczyną upośledzenia produkcji melatoniny, która ułatwia zasypianie. Co ciekawe niektórzy uważają, że pełnia księżyca może mieć negatywny wpływ na gospodarkę wodną organizmu, której nieprawidłowe funkcjonowanie skutkuje nieprawidłowym snem.
Brak snu – czym grozi?
Brak snu powoduje pojawienie się problemów z koordynacją ruchową oraz orientacją przestrzenną. Niewyspanie wpływa również w negatywny sposób na nasz stan psychiczny. Brak snu zmniejsza motywację, kreatywność i obniża nastrój. Długotrwały brak snu może prowadzić nawet do halucynacji, zachowań impulsywnych, a nawet do myśli samobójczych. Podczas snu w naszym organizmie następuje regeneracja nie tylko fizyczna, ale również psychiczna. Dotyczy to również Ośrodkowego Układu Nerwowego, a więc i mózgu. Co ciekawe nadmierne przemęczanie i bak snu mogą przyczyniać się do zmian w neuronach, co w skrajnych przypadkach wywołać może nawet omamy.
A czym grozi brak snu przez 48 i 72 godziny?
Po 48 godzinach bez snu znacznie pogarsza się wydajność człowieka. Mózg zaczyna wchodzić w stan nieświadomości. Po 72 godzinach bezsenności wszystkie negatywne zmiany ulegają nasileniu. Pojawia się paranoja, omamy i trudności w komunikacji z otoczeniem.
Wielcy ludzie, którzy praktycznie nie sypiali
Czy wiesz, że kilka wielkich osobistości i naukowców uważało, że 7-8 godzin snu to tylko i wyłącznie strata czasu? Oto kilka osób znanych z geniuszu w swoich dziedzinach, które nie przestrzegały zasad fizjologii snu:
- Thomas Edison spał 4 godziny dziennie.
- Nikola Tesla spał tylko 2 godziny dziennie.
- Margaret Tratcher spała 4 godziny dziennie.
- Donald Trump śpi 4 godziny dziennie.
Rekord bez snu
Rekord bezsenności wynosi 266 godzin (11 dni). Padł 25 maja 2007 r. w Wielkiej Brytanii. Uczestnik eksperymentu nie odczuwał żadnych większych skutków ubocznych. Mimo wszystko nie polecamy pobijania rekordu.
Sny
Sny są jedną z największych ciekawostek całego procesu snu. Podobno śnimy wszyscy, jednak nie każdy z nas sny zapamiętuje. Nie do końca wiadomo, skąd pojawiają się różnice. Istnieją podobno skuteczne metody, które pomagają w zapamiętywaniu snów. Czy wiesz także, że sny to odzwierciedlenie tylko i wyłącznie tego co znamy i co widzieliśmy? I jeszcze jedna ciekawostka na temat snu: aż do wynalezienie kolorowych telewizorów ludzie śnili w barwach czarno – białych.
Mgr fizjoterapii Natalia Twarowska