Ortopeda jest lekarzem, który specjalizuje się we wszelkich dolegliwościach związanych z układem ruchu, takimi jak złamania, skręcenia czy zwichnięcia. Posiada on jednak znacznie szerszy zakres kompetencji, dlatego dzisiaj zajmiemy się zagadnieniami związanymi właśnie z pracą lekarzy ortopedów.
Lekarz ortopeda – czym się zajmuje
Zakres działalności lekarza ortopedy jest bardzo szeroki. Zajmuje się on przede wszystkim problemami z układem kostnym, mięśniowym i więzadłowo-stawowym, do których zaliczyć możemy wszelkie wady postawy czy nieprawidłowości wykształcone w procesie rozwoju. Istotną dziedziną powiązaną z ortopedią jest traumatologia, czyli chirurgia urazowa. Dlatego właśnie do specjalisty w tej dziedzinie powinniśmy się udać w sytuacji skręceń, złamań czy zwichnięć. Specjalizuje się on również w chorobach kręgosłupa, takich jak wszelkiego rodzaju przepukliny dyskowe, stenozy kanału kręgowego, dyskopatie czy choroby zwyrodnieniowe. Wśród zadań ortopedów wymienić możemy także diagnozowanie najmłodszych pacjentów, którzy urodzili się z wcześniej wspomnianymi problemami rozwojowymi, między innymi z wadami w budowie mózgoczaszki, deformacjami kończyn czy rozszczepem kręgosłupa.
Z jakimi objawami iść do ortopedy?
Najczęstszym impulsem, aby udać się do ortopedy są wszelkiego rodzaju dolegliwości bólowe. Musimy jednak pamiętać, że zanim zapiszemy się na wizytę, potrzebne jest skierowanie od naszego lekarza rodzinnego, chyba że zdecydujemy się na leczenie prywatne. Konsultacja konieczna będzie w przypadku różnego rodzaju urazów mechanicznych, kiedy dolegliwości pojawiają się gwałtownie i są szczególnie uciążliwe, lecz także w przypadku narastającego stopniowo dyskomfortu w okolicy pleców, stawów i mięśni. Im szybciej zareagujemy, tym większe prawdopodobieństwo, że wykryjemy dane schorzenie we wczesnym stadium rozwoju, dzięki czemu łatwiej będzie o szybki powrót do zdrowia. Za sprawą zastosowania odpowiednich metod diagnostycznych lekarz ortopeda będzie w stanie zalecić nam najlepszą metodę leczenia. Najpopularniejsze to ćwiczenia rehabilitacyjne, fizjoterapia, ale także terapia farmakologiczna, zabieg chirurgiczny czy miejscowe unieruchomienie uszkodzonej części ciała.
Pierwsza wizyta u ortopedy
Na pierwszą wizytę u ortopedy warto jest się odpowiednio przygotować. Przede wszystkim, jeśli wcześniej zmagaliśmy się z chorobami kręgosłupa, urazami mechanicznymi lub różnymi kontuzjami, koniecznie nie zapomnijmy zabrać naszej dokumentacji medycznej, w której zawarte są opisy przebytych chorób czy wyniki prześwietleń. Konieczne może okazać się udzielenie informacji na temat przyjmowanych leków, dlatego dobrze jest zapisać sobie ich nazwy. Podczas konsultacji zazwyczaj przeprowadzany jest szczegółowy wywiad, na podstawie którego lekarz może skierować nas dodatkowe badania jak tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny, artroskopia czy zdjęcie rentgenowskie. Musimy podkreślić również wagę działań profilaktycznych ortopedy, ponieważ na pierwszą wizytę z dzieckiem powinniśmy udać się do niego kilka tygodni po przyjściu naszej pociechy na świat, aby wykluczyć występowanie dysplazji biodrowej.
Ortopedia jest bardzo szeroką dziedziną medycyny. Specjalista w tym obszarze nie tylko wprowadzi odpowiednie leczenie w przypadku problemów z układem ruchu. Dzięki odpowiednim diagnozom pomoże także zapobiegnąć rozwojowi groźnych schorzeń czy zwyrodnień.