Choć jazda na rowerze jest jednym z najczęściej uprawianych sportów, wiele osób omija tę dyscyplinę tłumacząc się bólem pleców. Czy rzeczywiście podczas wykonywania tej aktywności nasz kręgosłup jest obciążony? Jak uniknąć ewentualnych dolegliwości? Podpowiadamy w poniższym artykule!
Ból pleców a jazda rowerem
Najczęściej urazy i dolegliwości bólowe podczas jazdy rowerem tworzą się wskutek przeciążeń statycznych lub dynamicznych. Pierwsze z nich powstają przez spędzanie zbyt dużej ilości czasu w jednej pozie, która obciąża nasz kręgosłup. Z kolei przeciążenia dynamiczne są wynikiem mikrourazów lub stanów zapalnych, do których dochodzi, gdy powtarzamy jedną czynność przez określony czas w sposób błędny lub też w sytuacji jej intensyfikacji, do której nie jesteśmy przyzwyczajeni (na przykład w czasie wzmożonych treningów). Wśród dolegliwości kręgosłupa, które najczęściej pojawiają się w wyniku nieprawidłowej lub zbyt długiej jazdy rowerem, możemy wymienić chociażby promieniujący ból odcinka lędźwiowego, uszkodzenie krążka międzykręgowego czy zablokowanie stawów.
Jak jeździć, czyli prawidłowa pozycja na rowerze
Większości negatywnych skutków jazdy na rowerze jesteśmy jednak w stanie uniknąć przybierając prawidłową postawę w trakcie uprawiania tego sportu. Co to jednak oznacza? Przede wszystkim musimy zachować proste plecy i jedynie lekko pochylić tułów. Łokcie powinny być ugięte pod kątem około piętnastu stopni, a dłonie znajdować się na kierownicy. Jednak, abyśmy mogli rzeczywiście zachować odpowiednie ułożenie ciała, konieczny jest sprzęt, który będzie dopasowany do nas swoją wielkością i funkcjonalnością. Na krótkie wycieczki i do jazdy rekreacyjnej świetnie sprawdzi się rower miejski, odciążający odcinek lędźwiowy. Jeśli jednak planujemy trudniejsze, dłuższe trasy, warto jest wziąć pod uwagę modele trekkingowe. Szosowe rowery z kolei przeznaczone są do użytku profesjonalnego, ponieważ mogą spowodować najwięcej problemów natury zdrowotnej.
Jak uchronić się przed bólem?
Zanim zaczniemy uprawiać jakikolwiek sport, konieczne jest, aby odpowiednio się do niego przygotować – ta sama reguła sprawdza się w przypadku jazdy rowerem. Nie powinniśmy od razu ruszać w wymagające trasy, lecz zacząć od krótkich, rekreacyjnych wycieczek. Oczywiście, jak w każdej dyscyplinie, niezbędna jest rozgrzewka. Dobrze jest również postawić na systematyczny trening funkcjonalny i stabilizacyjny dla rowerzystów poprawiający zakres ruchów.
Jazda na rowerze to czysta przyjemność, która niesie ze sobą wiele korzyści zdrowotnych. Co więcej, nie tylko pozwala nam zachować wysportowaną sylwetkę, ale też miło spędzić czas na świeżym powietrzu. Pamiętajmy jednak, że jak każdy sport wymaga odpowiedniego przygotowania, dzięki któremu unikniemy bólu i urazów. W nielicznych przypadkach należy także rozważyć zupełną rezygnację z tego typu aktywności – jako przeciwwskazanie wskazać należy chociażby przewlekłe problemy z kręgosłupem lędźwiowym.
Artykuł sponsorowany