Lordoza szyjna zauważalna jest na pierwszy rzut oka – objawia się ona nienaturalnym wygięciem naszego ciała. Chociaż może wydawać się, że jest to problem związany wyłącznie z kręgosłupem, będzie on rzutował zarówno na naszą kondycję fizyczną, jak i psychiczną.
Lordoza odcinka szyjnego kręgosłupa – czym jest?
Nasze ciało kształtem przypomina literę S, dzięki czemu łatwiej jest nam zachować stabilną i prawidłową postawę. Jednak w wyniku przebytych chorób, stanów zapalnych czy nagłych urazów często dochodzi do zwyrodnień naturalnych krzywizn kręgosłupa. Jest tak w przypadku lordozy szyjnej, która może zostać spłycona lub zniesiona. Sygnałem do niepokoju będzie wygięcie kręgosłupa do przodu, zazwyczaj w odcinku szyjnym, lecz również często zdarza się też w krzyżowym. Pierwszy ze wskazanych stanów nie zalicza się do chorób – jest to sygnał, że z naszym organizmem może dziać się coś nie tak lub, że powinniśmy zmienić nasze codzienne nawyki, wprowadzić aktywność fizyczną do planu dnia lub też pracować nad postawą podczas siedzenia. Jednak zniesienie lordozy szyjnej traktowane jest już jako patologiczna zmiana w naszym kręgosłupie. Poznamy ją nie tylko po zmianach w naszej sylwetce, lecz także pojawiających się silnych dolegliwościach bólowych.
Jak lordoza szyjna wpływa na nasz organizm
Przede wszystkim skutkami lordozy szyjnej są wszelkiego rodzaju dolegliwości bólowe. Szczególnie będą pojawiać się one przy karku, lecz także w innych częściach kręgosłupa i mięśni – w sytuacji, gdy dochodzi do ucisku nerwów obwodowych. Jednym z symptomów są też bóle głowy, główne w okolicach skroni i oczodołów oraz oczopląs. W związku z niedotlenieniem mózgu pojawiają się też omdlenia. Gdy mamy do czynienia z mocno zaawansowanymi zmianami, problemem mogą stać się także drętwienia kończyn, a w skrajnych przypadkach ich niedowład. Lordoza szyjna nie bez znaczenia jest również dla naszej kondycji psychicznej, ponieważ wskutek nacisku, możemy odczuwać większą nerwowość oraz niepokój o nieokreślonej przyczynie. Osobom, które muszą mierzyć się z tego typu zmianami chorobowymi, zazwyczaj towarzyszy bezsenność oraz częste pobudki w nocy.
Lordoza szyjna – sposoby leczenia
W przypadku zauważenia pierwszych niepokojących symptomów konieczna jest konsultacja ze specjalistą, który wskaże indywidualnie dopasowane metody leczenia. Gdy dotyczy nas spłycona lordoza, zazwyczaj wystarczy zmiana codziennych nawyków, przykładowo tych związanych z postawą podczas siedzenia, czy też dobór odpowiedniego materaca. Jeśli jednak problem jest bardziej zaawansowany, lekarz może zdecydować się na terapię farmakologiczną, która będzie miała działanie bardziej doraźne. Specjalista zazwyczaj zapisuje również indywidualnie dobrane ćwiczenia korygujące lub zleca rehabilitację. Na kondycję kręgosłupa duży wpływ ma pozycja, w jakiej śpimy, w związku z czym warto rozważyć zakup poduszki rehabilitacyjnej, która jest tańszym rozwiązaniem niż wcześniej wspomniana wymiana materaca. Pomaga ona zachować zdrowe ułożenie kręgosłupa w odcinku szyjnym w czasie odpoczynku.
Musimy pamiętać, że wszelkiego rodzaju zwyrodnienia kręgosłupa będą rzutować na całokształt naszego samopoczucia i zdrowia, dlatego tak ważne jest, aby szybko korygować pojawiające się problemy.
Artykuł powstał przy współpracy z warsztatzywienia.pl