Zastanawiasz się nad zakupem materaca lateksowego? Dowiedz się, jakie są jego wady i zalety oraz dla kogo na pewno jest świetnym wyborem!
Czym jest lateks? Jakie są rodzaje lateksu?
Lateks zgodnie z definicją to „koloidalny roztwór kauczuku naturalnego”. Uzyskuje się go z roślin kauczukodajnych, a następnie przetwarza sok mleczny. Jest on stabilizowany i zagęszczany, by móc go wykorzystywać m.in. w przemyśle gumowym. Lateks naturalny jest odnawialnym ekomateriałem – posiada również właściwości hipoalergiczne, świetnie amortyzuje wstrząsy i jest bardzo wytrzymały.
Lateks można także wytwarzać sztucznie, wówczas mówimy o lateksie syntetycznym. W przemyśle chemicznym mianem lateksu określa się również wszelkiego rodzaju emulsje polimerów, w tym również gumy syntetyczne i plastiki. Materiał ten (zarówno syntetyczny, jak i naturalny) jest szeroko wykorzystywany w różnych branżach – powstaje z niego również pianka lateksowa, która jest istotnym tworzywem dla twórców mebli i materacy. Przykładowo w ofercie Hilding znajduje się kilkanaście materacy z pianką lateksową – jako główny materiał wypełnienia lub jako dodatkowy, oprócz innych pian lub sprężyn.
Materac lateksowy
Ze względu na swoje cechy lateks jest idealnym materiałem na piankę wypełniającą materac. Oprócz samego lateksu w piance znajduje się też naturalne mleczko kauczukowe – dodaje ono dodatkowej sprężystości, co zwiększa odporność wkładu na wszelkiego rodzaju zniekształcenia. Ponadto zarówno sam lateks, jak i mleczko kauczukowe mają właściwości hipoalergiczne i antygrzybiczne. Połączenie to sprawia, że pianka lateksowa jest doskonałym materiałem na materac dla alergika. Przy wyborze materaca lateksowego warto zwrócić uwagę na zawartość naturalnego mleczka kauczukowego – im będzie go więcej, tym materac będzie trwalszy.
Materac lateksowy z pianką
W ofercie czołowych producentów, takich jak Hilding, znaleźć można wiele rodzajów materacy, które zawierają piankę lateksową. Jest ona wówczas jednym ze składników wkładu, niekoniecznie dominującym.
Najczęściej tworząc materac lateksowy producenci sięgają także po inne pianki, takie jak wysokoelastyczne i termoelastyczne. Dzięki zastosowaniu takiego połączenia lateksowy materac otrzymuje dodatkowe funkcje i właściwości. W przypadku obu tych typów pian główną zaletą jest bardzo dokładne dopasowywanie się do kształtu ciała użytkownika. Połączenie różnego rodzaju pianek daje świetne efekty, inne odczucia, ale i idealne podparcie kręgosłupa. Równocześnie zmniejszenie zawartości samej pianki lateksowej często wiąże się z obniżeniem samego kosztu materaca – lateks jest drogim naturalnym materiałem, który jednak może świetnie współgrać z innymi, nie tracąc na jakości.
Materac lateksowy ze sprężynami
Podobnie jak w przypadku materacy piankowych z warstwą lateksową, tak samo może ona zostać zastosowana w materacach sprężynowych. W takim przypadku materac latexowy uzyskuje większą elastyczność punktową, cechującą nowoczesne materace kieszeniowe. Zawarte wewnątrz materaca sprężynki pracują każda z osobna, dzięki czemu reagują na nacisk dokładnie w miejscu jego powstawania. Połączenie materaca sprężynowego z lateksem daje inny wymiar komfortu i wygody, a równocześnie nadaje mu właściwości antybakteryjnych i hipoalergicznych, których sam nie posiada.
Zalety i wady materacy lateksowych
Fenomen materacy lateksowych opiera się na ich wyjątkowej strukturze. Materac taki składa się z płyt perforowanych z mnóstwem drobnych otworów. Przestrzenie te zapewniają doskonałą cyrkulację powietrza oraz odprowadzają gromadzoną w czasie nocy wilgoć.
Wspomniane zostały już cechy samych materiałów wykorzystywanych do produkcji materacy lateksowych, a dokładniej właściwości hipoalergiczne i antygrzybiczne lateksu oraz mleczka kauczukowego. Materac lateksowy jest więc odporny na wszelkie pleśnie, grzyby, roztocza – tym samym stając się idealnym rozwiązaniem dla alergików. Połączenie świetnej cyrkulacji powietrza z właściwościami samego lateksu i mleczka kauczukowego gwarantuje bardzo wysoką higienę snu!
Ponadto materace lateksowe są bardzo wygodne. Pianka jest miękka i elastyczna, dzięki czemu łatwo dopasowuje się do kształtu sylwetki, równocześnie podtrzymując kręgosłup w anatomicznej pozycji. Daje mu to potrzebne odciążenie, niezbędne do właściwej regeneracji organizmu w czasie snu. Struktura tego typu materacy nie pozwala na powstawanie efektu rezonowania i falowania, dobrze znanego głównie ze starszych materacy sprężynowych. Dzięki temu są dobrym wyjściem dla par – nawet jeśli jedna osoba ma tendencję do wiercenia się przez sen lub po prostu wstaje znacznie wcześniej, druga tego nie odczuje! Warto także zaznaczyć, że materac z lateksu cechuje niesamowita trwałość i wytrzymałość. Dzięki dużej elastyczności nie tracą swojego kształtu i powracają do bazowego stanu po zakończeniu użytkowania. Przy właściwym doborze do wagi użytkownika na pewno posłuży przez kilka lub nawet i kilkanaście lat.
Za wadę materacy lateksowych można uznać specyficzny zapach, który może niektórych odwieść od tego zakupu. Nie należy jednak przywiązywać do tego większej wagi, bo aromat ten raczej szybko się ulotni.
Materace lateksowe w porównaniu do innych materacy w ofertach producentów są także stosunkowo drogie. Niemniej jednak należy pamiętać, że zakup materaca to inwestycja na lata, na dodatek inwestycja w to, co najważniejsze: zdrowie.