Ćwiczenia rozciągające nie tylko sprawdzają się w roli rozgrzewki przed treningiem. Codzienny stretching polecany jest w szczególności osobom, które skarżą się na bóle pleców oraz z różnych względów narażone są na zwyrodnienia kręgosłupa.
Codzienne rozciąganie
Stretching to nic innego jak ćwiczenia rozciągające. Często pełnią one rolę rozgrzewki przed treningiem, jednak osobno zalecane są także dla osób, które muszą z różnych powodów wiele czasu spędzać w jednej pozycji, na przykład pracownicy biurowi. Stretching wpływa pozytywnie zarówno na nasze zdrowie fizyczne, jak i kondycję psychiczną. Przede wszystkim ma działanie rozluźniające, dzięki czemu rozładowuje stres negatywnie oddziałujący na stan naszych pleców. Jest to świetny sposób uspokojenia oddechu – wiele technik relaksacyjnych czerpie właśnie ze stretchingu. Wyliczając korzyści warto wspomnieć też o tym, że poprawia przepływ krwi, co powiązane jest z pracą całego organizmu. Osoby, które regularnie się rozciągają są też znacznie mniej narażone na wszelkiego rodzaju urazy mechaniczne.
Stretching przed i po treningu
Stretching jest nieodzownym elementem każdego treningu. Rozgrzewka przed wysiłkiem ma na celu zapobieganie urazom: szczególnie istotna jest dla naszego kręgosłupa, który mocno narażamy przy ćwiczeniach wysiłkowych. Wtedy zazwyczaj wykonywany jest stretching dynamiczny, uważany za znacznie bardziej wymagającą formę. Ważne jest, aby trakcie tego typu ćwiczeń dbać o prawidłową postawę, co wiąże się z troską o kręgosłup lędźwiowy. Nie możemy także zapomnieć o rozciąganiu po treningu – wówczas stretching powinien przyjąć formę bardziej statyczną. W ten sposób zmniejszymy napięcie mięśniowe i przyspieszymy regenerację mikrourazów, które powstają w trakcie wymagających ćwiczeń i tym samym zapobiegniemy zakwasom.
Stretching w domu
Ćwiczenia rozluźniające są jednymi z prostszych, dlatego niemal każdy może wykonywać je samodzielnie w domu. Rozróżnia się ich trzy rodzaje: krążenia kończyn oraz statyczne lub dynamiczne rozciąganie mięśni. Jak wcześniej wspominaliśmy, ich codzienne wykonywanie niesie ze sobą wiele pozytywnych skutków, dlatego warto jest poświęcać na taki trening około 20-30 minut dziennie. Wśród najprostszych ćwiczeń możemy wskazać między innymi krążenia ramion, skłony, czy też skręty tułowia. Osoby, bardziej zaawansowane mogą zdecydować na zrobienie, tak zwanego “mostku”, jednak dobrze jest wykonywać go przy asekuracji kogoś innego.
Stretching bez wątpienia świetnie wpływa na cały nasz organizm. Jedną z jego największych zalet jest to, jak działa na nasz kręgosłup zapobiegając urazom, zmniejszając wady postawy czy też rozluźniając napięte mięśnie.